Vége felé közeledik a nemzetközi jégkorongidény. Javában zajlik az észak-amerikai profi liga, az NHL rájátszása, tegnap Moszkvában pedig megkezdődött az A csoportos jégkorong-világbajnokság. Szűk évtizede kötelező iróniával a fentebbiekhez még hozzátettük: bezzeg nálunk… A játékosok az idén is már pihenőjüket töltik, ám a vb egyáltalán nem tét nélküli a számunkra. Két okból sem. Egyrészt itt dönt a nemzetközi szövetség (IIHF) vezérkara arról, hogy 2012-ben melyik ország rendezheti a világbajnokságot. Magyarország, csakúgy, mint tavaly a 2011-esre, az idén is pályázik, őszintén szólva az esélyeit nem növeli, hogy Svédország, Finnország és Csehország a másik három jelentkező. Mellettünk szólhat, hogy a magyar válogatott a ljubljanai divízió I-es tornán ismét igazolta, ott toporog az A csoport küszöbén, továbbá az IIHF fontolgatja, hogy nyit a sportágban a feltörekvő országok felé.
Persze sokkal értékesebb volna önerőből, a „B csoportból” feljutva részt venni egy vb-n. Ez a második szempont, amiért számunkra érdekes a most zajló viadal. Már ismert a divízió I 2008-as csoportbeosztása, s ez alapján négy ellenfelünk: Japán, Észtország, Litvánia és Horvátország. A moszkvai vb utolsó helyezettje lesz az ötödik. Ezzel komoly esély nyílik a felkerülésre, amit még a válogatott vezéregyénisége, a hivatalból mértéktartó Ocskay Gábor is kénytelen elismerni. Azon véleményét is megosztotta velünk, mely csapatok pottyanhatnak ki az elitből:
– Olvastam, hogy a kiesők kívánságlistáját Olaszország vezeti. Ezzel egyúttal én is egyetértek, s el kell ismerni, az olaszok játéksílusa jobban fekszik nekünk, mint a szovjet utódállamoké. Sajnos, ezek közül kettő is kiköthet a divízió I-ben. Csoportonként haladva az A-ban szinte biztosan Olaszország lesz a negyedik, a többiben ez kétesélyes. A B-ben Fehéroroszország vagy Ausztria, a C-ben Németország vagy Norvégia, a D-ben pedig Ukrajna vagy Dánia. Én azonban úgy érzem, a skandináv csapatok ottragadnak a legjobbak között.
Ocskay Gábor szavai a lebonyolítás ismeretében világosak. Ami megfelel a hagyományosnak. A negyedikek egyrészt összeállnak újabb négyes csoporttá, s az utolsó kettő kiesik, míg a továbbjutókat csoportonként összevonják (A–B és C–D) úgy, hogy az együttesek hozzák magukkal az eredményeiket. A végső győzelemre, ugyancsak hagyományosan, hét gárda esélyes: a svéd, a cseh, az amerikai, a kanadai, a szlovák, a finn és az orosz. Ocskay Gábor ezt a kört ötre szűkíti, az Egyesült Államok és Szlovákia szerinte most kilóg.
A csapatok erősségét befolyásolja, hogy az NHL-ből az ott kiesők közül melyik tud jobban „igazolni”. Érdekesség, hogy az április elején nálunk vendégeskedett, címvédő svéd válogatottból tizenketten is tagjai a vb-keretnek. Egyszer már voltunk „királycsináló” szerepben: 2004-ben Kanadát segítettük hozzá az aranyéremhez, most Svédországgal tehetjük meg ugyanezt.
A csoportbeosztás. A csoport: Svédország, Svájc, Lettország, Olaszország. B cs.: Csehország, Egyesült Államok, Fehéroroszország, Ausztria, C cs.: Kanada, Szlovákia, Németország, Norvégia, D cs.: Oroszország, Finnország, Ukrajna, Dánia. Tegnapi eredmények, 1. forduló: Egyesült Államok–Ausztria 6-2, Finnország– Ukrajna 5-0, Csehország–Fehéroroszország 8-2, Oroszország–Dánia lapzárta után.

Miközben keresztényeket ölnek, az unió Koránt kutat – ez lenne a prioritás?