Itália közkívánatra

2007. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vége felé közeledik a nemzetközi jégkorongidény. Javában zajlik az észak-amerikai profi liga, az NHL rájátszása, tegnap Moszkvában pedig megkezdődött az A csoportos jégkorong-világbajnokság. Szűk évtizede kötelező iróniával a fentebbiekhez még hozzátettük: bezzeg nálunk… A játékosok az idén is már pihenőjüket töltik, ám a vb egyáltalán nem tét nélküli a számunkra. Két okból sem. Egyrészt itt dönt a nemzetközi szövetség (IIHF) vezérkara arról, hogy 2012-ben melyik ország rendezheti a világbajnokságot. Magyarország, csakúgy, mint tavaly a 2011-esre, az idén is pályázik, őszintén szólva az esélyeit nem növeli, hogy Svédország, Finnország és Csehország a másik három jelentkező. Mellettünk szólhat, hogy a magyar válogatott a ljubljanai divízió I-es tornán ismét igazolta, ott toporog az A csoport küszöbén, továbbá az IIHF fontolgatja, hogy nyit a sportágban a feltörekvő országok felé.
Persze sokkal értékesebb volna önerőből, a „B csoportból” feljutva részt venni egy vb-n. Ez a második szempont, amiért számunkra érdekes a most zajló viadal. Már ismert a divízió I 2008-as csoportbeosztása, s ez alapján négy ellenfelünk: Japán, Észtország, Litvánia és Horvátország. A moszkvai vb utolsó helyezettje lesz az ötödik. Ezzel komoly esély nyílik a felkerülésre, amit még a válogatott vezéregyénisége, a hivatalból mértéktartó Ocskay Gábor is kénytelen elismerni. Azon véleményét is megosztotta velünk, mely csapatok pottyanhatnak ki az elitből:
– Olvastam, hogy a kiesők kívánságlistáját Olaszország vezeti. Ezzel egyúttal én is egyetértek, s el kell ismerni, az olaszok játéksílusa jobban fekszik nekünk, mint a szovjet utódállamoké. Sajnos, ezek közül kettő is kiköthet a divízió I-ben. Csoportonként haladva az A-ban szinte biztosan Olaszország lesz a negyedik, a többiben ez kétesélyes. A B-ben Fehéroroszország vagy Ausztria, a C-ben Németország vagy Norvégia, a D-ben pedig Ukrajna vagy Dánia. Én azonban úgy érzem, a skandináv csapatok ottragadnak a legjobbak között.
Ocskay Gábor szavai a lebonyolítás ismeretében világosak. Ami megfelel a hagyományosnak. A negyedikek egyrészt összeállnak újabb négyes csoporttá, s az utolsó kettő kiesik, míg a továbbjutókat csoportonként összevonják (A–B és C–D) úgy, hogy az együttesek hozzák magukkal az eredményeiket. A végső győzelemre, ugyancsak hagyományosan, hét gárda esélyes: a svéd, a cseh, az amerikai, a kanadai, a szlovák, a finn és az orosz. Ocskay Gábor ezt a kört ötre szűkíti, az Egyesült Államok és Szlovákia szerinte most kilóg.
A csapatok erősségét befolyásolja, hogy az NHL-ből az ott kiesők közül melyik tud jobban „igazolni”. Érdekesség, hogy az április elején nálunk vendégeskedett, címvédő svéd válogatottból tizenketten is tagjai a vb-keretnek. Egyszer már voltunk „királycsináló” szerepben: 2004-ben Kanadát segítettük hozzá az aranyéremhez, most Svédországgal tehetjük meg ugyanezt.

A csoportbeosztás. A csoport: Svédország, Svájc, Lettország, Olaszország. B cs.: Csehország, Egyesült Államok, Fehéroroszország, Ausztria, C cs.: Kanada, Szlovákia, Németország, Norvégia, D cs.: Oroszország, Finnország, Ukrajna, Dánia. Tegnapi eredmények, 1. forduló: Egyesült Államok–Ausztria 6-2, Finnország– Ukrajna 5-0, Csehország–Fehéroroszország 8-2, Oroszország–Dánia lapzárta után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.