Komoly érdekeket sért a lengyel megtisztulás

Egy ideje a közélet és a média egyik állandó témája a Katonai Információs Szolgálatok (WSI) felszámolásáról és egy teljesen új felderítő- és elhárítóközpont megszervezéséről a szejmben elsöprő többséggel hozott döntés, valamint az úgynevezett Macierewicz-jelentésnek, illetve a bizottság által az e szolgálatok kötelékében a rendszerváltozás előtt dolgozó vagy azt követően is aktív és megbízhatatlannak ítélt személyekről készített lista nyilvánosságra hozatala. A Budapest Analyses elemzése a komoly vihart kiváltó ügy hátterét vizsgálja.

Munkatársunktól
2007. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvénytervezet benyújtói azzal érveltek, hogy a WSI, amelynek állományát 1989 óta semmilyen átvilágítás nem érintette, tele van egykori, nagyon is megbízhatónak tartott kommunistákkal, akik az előző rendszer számos beteges vonását hordozzák tovább „a demokrácia és a szabad Lengyelország nem csekély kárára”. Számos jel szerint a szolgálatok emberei ahelyett, hogy feladataiknak megfelelően az ország biztonsága fölött őrködtek volna, illegális akciókat szerveztek és vezényeltek a politika, az üzleti és a gazdasági élet, valamint a média világában. A szejm döntése nyomán két bizottság állt fel, egy felszámoló- és egy igazolótestület, amelyeknek részletes vizsgálatot kellett folytatniuk a WSI tevékenységéről 1990–2006 között, ennek eredményéről végül összefoglaló jelentést készítve.
A Macierewicz-jelentés a WSI-vel szemben megfogalmazott vádak többségét egyértelműen bizonyította. Mint kiderült, a katonai titkosszolgálatok valóban rendszeresen kisiklottak a kormányzati ellenőrzés alól, és számtalan esetben olyan tevékenységet folytattak, amelyre nem volt törvényi felhatalmazásuk, sőt a hatályos jogszabályok egyenesen tiltották azokat. Mint a jelentés szerzői írják, a szovjet titkosszolgálatok, a KGB és a GRU hozták létre a WSI elődjét, az 1989–90-es rendszerváltozást követően kapta a szervezet a jelenlegi nevét, de minden jel szerint pusztán a neve változott. A jelentés mellékletei tételesen felsorolják mindazon tisztek és főtisztek nevét, eddigi beosztását, feladatait, akik szovjet kiképzést kaptak, s ennélfogva potenciális veszélyhordozókká váltak a szabad és független Lengyelország számára, hiszen – egykori megbízhatóságuknál fogva – a mai orosz titkosszolgálatoknak is értékes emberanyagot jelentenek. A vizsgálat kiderítette, hogy nemcsak 1989–90-ig, hanem még azt követően, 1992–1993-ban (!) is küldött ki a WSI parancsnoksága tiszteket oroszországi kiképzésre a KGB-hez és a GRU-hoz. A bizottság következtetései szerint a WSI úgynevezett alvóügynökök fészkévé vált. A jelentés egyik legfontosabb tézise ezzel kapcsolatban így fogalmaz: „A Lengyelország területén kiépített információs bázis tevékenységének következtében lehetővé vált az orosz titkosszolgálatok számára, hogy azonosítsák és semlegesítsék a lengyel elhárítás és felderítés keleti irányba mutató kezdeményezéseit.”
Antoni Macierewicz közlése szerint a WSI teljesen nyitva hagyta Lengyelországot az orosz titkosszolgálatok előtt. A WSI a politika világát is a maga módján hálózta be. Mivel a baloldalhoz hagyományosan be volt kötve, azt operációs tevékenységével inkább segítette, ám annál aktívabban foglalkozott a jobboldali politikai pártok életének vizsgálatával és megzavarásával. A lengyel média világa is telítve volt a WSI embereivel, több mint száz fedett munkatársa dolgozott benne.
Az ellenzék élesen bírálja a jelentést, pontatlanságot, hozzá nem értést és az állam katonai titkainak elárulását vetve a készítők szemére. Az orosz Komszomolszkaja Pravda napilap cikkében úgy vélte, hogy amit a lengyelek rendbetételnek neveznek, nagyszerű és ingyenes ajándék az idegen titkosszolgálatoknak.
Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök elutasította ezeket a vádakat, rámutatva, hogy sem az országon belüli, sem a külföldön tevékenykedő titkosszolgálati emberek kilétét nem fedték fel, csak azokét, akiket felelősségre fognak vonni, mivel törvénysértő akciókban vettek részt. „Éppen elég kárt okozott a volt kommunista titkosszolgálatok teljes felszámolásának és gyökeres átszervezésének elmaradása az elmúlt tizenhét év alatt a demokratikus Lengyelországnak. Talán nem látszik alaptalannak a meggyőződés, hogy a jogállamiság hajójának jelentősen megjavul a manőverező képessége, ha megszabadul végre a kommunista időszak súlyos ballasztjaitól. Az oroszok reakciója pedig – mondta a miniszterelnök – egyáltalán nem jelent számomra meglepetést, ugyanis a WSI vezetőit, főtisztjeit és sok helyütt a rendszerváltozás után is megmaradt régi, megbízható káderállományának jelentős részét az egykori Szovjetunióban képezték ki, a KGB és a GRU központjaiban. Így tehát ezek az emberek közvetlen veszélyt jelentenek a független és szabad Lengyelországra, mivel vagy régen beszervezték már őket az orosz titkosszolgálatok, vagy ha kell, könnyen megtalálják hozzájuk az utat. S a lengyelek most remélhetőleg megértik, hogy a NATO struktúráiba delegált katonai képviselőiket miért is zárták el időnként fontos információktól Brüsszelben.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.