Magyarellenes rongálások

Neszméri Sándor
2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, Pozsony újkori történelmének évkönyveibe azt az évet kell majd piros betűsen jelezni, amely során nem gyalázták meg valamilyen formában Petőfi Sándor szobrát. Hol festékkel üzennek a magyaroknak a talapzatán, hol a költőt minősítik nyomdafestéket nem tűrő jelzőkkel, esetleg a karját, a kardját, avagy a múzsáját, netán a pálmaágat csonkítják meg. A múlt hét szombatjának hajnalán egyszerre több, korábban tapasztalt rombolás is történt, hiszen most egy időben törték le a költő karját és kardját, valamint a múzsa karját és a pálmaág egy részét, ráadásul a kard a kézfejjel el is tűnt. A rendőrség ennek megfelelően olyan vandál(ok) után nyomoz, aki(k) majdan közvagyon megrongálásáért és lopásért büntethető(k) – eleddig sikertelenül, mint az előző évtizedekben eddig mindig. A mostani vandalizmus a szlovák újságírók legnagyobb részét is felháborította, szinte egyként követeli a sajtó nyilvánossága, hogy a jobb sorsra érdemes emlékművet kamerákkal óvják, a megoldásra pedig hajlik a rendőrség is. Az a rendőrség, amely ez idáig sosem hozta összefüggésbe sem Petőfi szobrának a meggyalázását, sem a két évvel ezelőtti turulmadárlopás-sorozatot a Révkomáromi és Érsekújvári járásokban, sem Mátyás király szobrának az ellopását a „nemzetiségi kérdéssel”, ezúttal azonban – szóvivőjén keresztül – azt tudatta a nyilvánossággal, „amíg nincsenek meg a tettesek, az etnikai indíttatás sem zárható ki”. Előrelépést jelent a rendőrségi megközelítésben a szóvivő által tolmácsolt vélemény, amely akár arra is jó lehet, hogy szűkítik az elkövetők körét, s akkor – a világ valahányadik csodájaként – végre kézre is kerülhetnek a tettesek. A szélsőséges magyarellenes elemek ugyanis viszonylag jól ismertek a rendőrségi berkekben.
Úgy tűnik, Kárpátalja „legmagyarabb” városában, Beregszászon is egyre inkább hagyománnyá válik a magyar vonatkozású szobrok és emléktáblák rongálása. Eddig azonban csupán egyetlen tettes kilétét sikerült kideríteni és felelősségre vonni még a 90-es évek végén az Arany Páva étterem előtt álló Petőfi-szobor karjának a letöréséért. A legutóbbi brutális rongálás április 16-ról 17-re virradó éjszaka történt. Ismeretlen tettesek fekete festékkel fújták le Petőfi Sándor-, Illyés Gyula-, valamint a római katolikus templom előtt álló Szent István-szobrot, keresztet és egyéb jeleket rajzoltak rájuk. De hasonló sors jutott a járási székhely központjában álló épületeken elhelyezett Móricz-, Kazinczy-, Kölcsey-, Esze Tamás-, Mikes-, Rákóczi-, Bethlen-, Móra-, Lehoczky- és Petőfi-emléktáblának is. Egyedül az Interparlamentáris Unió ukrán és magyar csoportja közreműködésével az egykori vármegyeháza, a mai egészségügyi college épületének falán Hagara Viktor tiszteletére elhelyezett emléktábla úszta meg a rongálást. Elsőként a városvédők tettek feljelentést, de megtették ugyanezt a magyarság érdekvédelmi szervezetei is. Azonnal megkezdte a nyomozást az ügyben a városi rendőrség, jóllehet valójában vajmi kevés az esélye annak, hogy a tettes vagy a tettesek személyére fény derül.
Mindmáig nem tisztázódott ugyanis azok kiléte sem, akik a múlt év őszén a mostanihoz hasonló vandalizmust követtek el a városban lévő magyar emlékjelek ellen. Nem lehet kizárni tehát annak a lehetőségét sem, hogy a mostani tetteseket éppen az akkori elkövetők büntetlensége sarkallta erre az eléggé nem elítélhető vandalizmus elkövetésére, ami már korántsem lehet csupán a véletlen műve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.