Mivel az ilyen szerek használatát az unió tiltja, a hatóságok azt gyanítják, hogy a Marokkóban komoly érdekeltségekkel rendelkező spanyol termelők terítik a fekete kontinensen termelt termékeiket a közösségen belül. Mivel az uniós országokon belüli áruforgalom nem számít importnak, az ilyen szállítmányokat nem úgy ellenőrzik,
mint a harmadik országokból érkezőket, ezért ezek kiszűrése igen nehéz.
Emlékezetes, 2005-ben komoly nyilvánosságot kapott,
hogy a hatóságok mintegy 36 tonna, a megengedettnél több rovarirtó szert tartalmazó marokkói paprikát találtak, aminek alig felét sikerült kivonni a forgalomból. Az unió az év első két hónapjában 24, pritaminpaprikát termesztő céget záratott be Spanyolországban, tizenegyet pénzbírsággal sújtott, és megsemmisíttetett tíz vagon paprikát. Az, hogy immár egy uniós tagországon keresztül érkeznek idegmérget tartalmazó termények, a közösség minőség-ellenőrzési rendszerének hiányosságait mutatja – közölte lapunkkal Fodor Zoltán, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet igazgatóhelyettese. Tudomása szerint a behozott termékekkel szemben rendszeresen előfordulnak ilyen jellegű problémák, amit csak a hazai ellenőrzések hatékonyságának javításával lehetne némileg visszaszorítani.
*
A húsvéti ellenőrzések során Spanyolországból érkezett áruban találtak olyan rovarölő szert, amely az Európai Unióban tiltólistán szerepel – tájékoztatta lapunkat Gólya Gellért, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) növény-, talaj- és agrár-környezetvédelmi osztályának vezetője. Mint mondta, az utóbbi időben nemegyszer előfordult, hogy olyan hatóanyagot találtak a behozott paprikában, amit a termelők elvileg nem alkalmazhatnak.
Ezért – tette hozzá az osztályvezető – a korábbi tapasztalatokból kiindulva a hatósági szakértők valószínűnek tartják, hogy az adott terményeket Marokkóban termelték, és spanyolországi átcsomagolás után kerültek Magyarországra. Emellett olyan is előfordul, hogy a hazai forgalmazók vásárolnak nagyobb európai logisztikai központokban, úgynevezett piactereken paprikát, s azt ellenőrzés nélkül, saját kamionjaikon hozzák az országba. Ezen termékek utolérhetősége igen gátolt, ráadásul jogi fellépési lehetőségünk lényegében csak a hazai termelőkkel és forgalmazókkal szemben van – mondta a minisztérium szakértője.
Gólya Gellért tájékoztatása szerint csupán az idén két egyiptomi paprikaszállítmányt foglaltak le azért, mert azok a megszabott határértéket kilencszeresen, illetve ötszörösen meghaladó mértékben tartalmaztak egészségre káros szereket. Emellett Baranya megyében leltek arra a spanyol szállítmányra, amely az Európai Unióban nem engedélyezett szermaradékokat tartalmazott.
Fontos megjegyezni, hogy a szóban forgó termények nem jelentenek komoly veszélyt, hiszen azokból napi több száz kilót kellene elfogyasztani, hogy valamilyen mellékhatás jelentkezzen.

Tömegkarambol történt az M0-áson