Menekültek fészkévé alakulhat a Vajdaság

Akármilyen irányt is vesz a koszovói rendezés – elnyeri a tartomány az úgynevezett felügyelt függetlenségét, vagy folytatódnak a tárgyalások és a diplomáciai huzavona, netán amerikai rábólintással egyoldalúan hirdetik ki Koszovó függetlenségét – a szerbek elvándorlása folytatódik.

Sebestyén Imre
2007. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Spiegel úgy tudja, hogy a nemzetközi segélyszervezetek már felkészültek a mentésre, s elkészítették a szerbek kitelepítésének terveit. A német hetilap ugyanis egy kedvezőtlenebb forgatókönyv esetén nem zárja ki, hogy a Koszovótól való elszakadást kihirdető szerbek konfliktusba keverednének a nemzetközi erőkkel is, aminek a vége a szerb lakosság kitelepülése lenne.
Azt, miként alakul a koszovói rendezés, nem lehet megjósolni, de azt már nagy bizonyossággal igen, hogy az onnan távozó szerbek nagyobb része megint csak a Vajdaságban állna meg. A kétszázezres koszovói szerbségnek már fele sem él a déli tartományban, legnagyobb számban a Vajdaságban és Belgrádban települtek le. A vajdasági nyilvántartás szerint a tartományban jelenleg 142 ezer menekült él. Számuk azonban ennél jóval nagyobbra tehető, hiszen nem mindenkit tart számon a hivatal. Arányuk megközelíti a vajdasági lakosság tíz százalékát. Legtöbben Újvidéken, Nyugat-Bácskában és Bánátban vannak. Nemcsak koszovóiak, hanem boszniai és horvátországi szerbek is. Még mindig ez utóbbiak vannak többségben. Hazatérésük pedig az évek múlásával egyre kétségesebb. Helyzetük nem irigylésre méltó, de a Vajdaság helyzete sem, amelynek nem kis anyagi terhet jelentenek a menekültek tömegei, ezért jelentősebb támogatást várna Szerbiától.
A gondok természetesen nem csak anyagi jellegűek. A Vajdaságban megtelepült, hivatalosan is csaknem százötvenezer menekülthöz valószínűleg újabb tízezrek csatlakoznak, s ezzel tovább változik a tartomány etnikai térképe, amely az elmúlt évtizedek alatt szerb többségűvé vált. Amikor a mai Vajdaság területét Belgrád „kézhez vette”, ha nem is volt magyar többség, de a legnagyobb nemzeti közösség a magyar volt a szerb és a német előtt. Azóta a betelepítésekkel folyamatosan változtak a nemzetiségi arányok, mostanra már – a legutóbbi háborúk indította menekülthullámokkal – a lakosság csaknem hetven százaléka lett szerb.
Az újonnan érkezőkkel pedig feszültebbé váltak az etnikai viszonyok. Ezért természetesen nemcsak a menekültek hibáztathatók, hiszen türelmetlenebbé vált a helyi szerb lakosság egy része is. A vesztett háborúk után erre könnyű magyarázatot találni, de arra már kevésbé, hogy a hatalom nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy az etnikai konfliktusokat – amelyeket rendre a védtelen kisebbségek tagjai szenvednek el – megakadályozza. Az utóbbi évek magyarellenes támadásait a hatóságok nem vették komolyan, amivel gyakorlatilag bátorították a nacionalista megnyilvánulásokat, ezzel viszont serkentették a kisebbségiek elvándorlását.
Friss példákat a magyarellenes incidensekre ma is könnyű találni. A szenttamási Emberi Jogi Központ március végén két magyarellenes kilengésről is beszámolt, a Vajdaság Ma internetes honlap a napokban ugyancsak a verbális nacionalista támadásról adott hírt, a minap pedig a Beta hírügynökség jelentett hasonló esetről, szintén az internetes újság híradása szerint. Nagykikindán egy magyar család házára festették az ismert nacionalista jelszót: „Szerbia a szerbeké”, ám a rendőrség szerint nem nacionalista indítékról, hanem ezúttal is csak gyerekes csínytevésről van szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.