Növekedett a politikai kockázat

2006-ban nőtt a politikai és enyhén csökkent a gazdasági kockázat Magyarországon – ezt állapítja meg a Political Capital Institute és a Figyelő szakértői által készített, a múlt évet értékelő országjelentés. Az elemzés szerint az előző nyolc év vizsgálataihoz képest tavaly volt a legmagasabb a politikai kockázat hazánkban.

Bodacz Péter
2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelmű növekedés jellemezte a politikai kockázat tekintetében az elmúlt évet. Ezt a Political Capital jelentése állapítja meg. A felmérésben nyilvánosságra hozott (az ország éves politikai-társadalmi stabilitásának 100 pontos skálán elhelyezett mutatója) értéke tavaly hatvanhat pont. Vagyis hazánk továbbra is az alacsony kockázati sáv közepén helyezkedik el, a korábbi évekhez képest azonban jelentős elmozdulás tapasztalható a közepes kockázati tartomány irányába: az 1999-es első mérés óta tavaly volt a legmagasabb politikai kockázat hazánkban. A kutatás szerint az index alakulását leginkább a kormányzati stabilitás, a jogbiztonság és a gazdaság jogi-politikai környezetének változásai befolyásolták. A kormány stabilitását illetően kiemelik: bár a koalíció a rendszerváltás óta először kapott bizalmat a választóktól a folytatásra, a megszorító intézkedések, az augusztus 20-i katasztrófa kezelése, az őszödi beszéd, a szeptemberi–októberi események és az önkormányzati választás eredménye megingatták a kormány stabilitását. Mindeközben negatívan befolyásolta a jogbiztonságot, hogy a 2006. évi kiigazításokhoz és reformokhoz szükséges normaalkotás feszített tempója egyes esetekben a jogi szakszerűség és precizitás rovására ment. A Political Capital elemzői a kormányzati stabilitás helyreállítását, a kiszámítható jogi-gazdasági környezet megteremtését, a korrupció elleni harcot, és az előítéletek elleni fellépést tartják a legszükségesebbnek.
A gazdaságot közepes kockázat jellemzi. A Figyelő elemzői szerint a kirívóan magas államháztartási hiány és a csökkenő versenyképesség dacára a 2006 második felében végbement költségvetési kiigazítás, a továbbra is kedvező külpiaci környezet megmentette a gazdaságot az összeomlástól. A gazdasági kockázati index a százas skálán ötvenöt ponton áll, ám a pénzügy-, konjunktúra-, egyensúly- és munkapiac-alindexek közül csak az utóbbi mutatott javulást 2005-höz képest, míg az egyensúlyalindex megközelítette a „nagyon magas” kockázati tartományt. A magyar gazdaságot az elmúlt években „fiskális ámokfutás” jellemezte, s a konvergenciaprogram elfogadásával az utolsó szalmaszálba kapaszkodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.