Hamarosan kiderül, hogy Hiller István szocialista oktatási miniszternek, vagy a szabad demokrata volt tárcavezető Magyar Bálintnak és a mögötte álló államreform-bizottságnak van-e nagyobb befolyása.
Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár csütörtökön tagadta lapunk információját, miszerint a bizottság tagjaként Magyar Bálint olyan javaslatot tett, amely utat nyithat a felsőoktatás magánosítása előtt. – Az indítvánnyal a minisztérium nem foglalkozott, még az államreform-bizottság sem tárgyalta meg – állította Manherz. Hangsúlyozta, a felsőoktatási intézmények gazdasági társasági formában való működtetésének lehetőségét a tárca nem vizsgálta, a törvénymódosítási javaslatot ennek megfelelően készítették elő. Miután a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete egyértelművé tette: el szeretné érni, hogy a felsőoktatási törvény módosítása kapcsán Magyar Bálint javaslata ne is kerüljön a kormány elé, tegnap a volt miniszter, valamint az SZDSZ is kiállt a magántőke felsőoktatásba való bevonása mellett.
Az Origónak nyilatkozó Magyar Bálint megerősítette információinkat, miszerint lehetővé tenné, hogy az egyetemek saját elhatározásból állami tulajdonú nonprofit szervezetté vagy közhasznú társasággá alakuljanak, illetve hogy magántőkét is bevonhassanak az oktatásba. Mindehhez a felsőoktatási intézményeket kivenné a költségvetési szervekre vonatkozó szabályok alól, előbb az államháztartási, majd a felsőoktatási törvény módosításával. Manherz Károlyt cáfolva a szabad demokrata politikus közölte: az államreform-bizottság bizonyos kikötésekkel támogatta a javaslatot, és bízik benne, hogy az a parlament elé kerül. „Abban, hogy egy egyetem kht.-vá válik, még nincs semmi privatizáció, hiszen a tulajdonos maradna az állam, csak épp az egyetem gazdasági lehetőségei nőnének meg” – magyarázta, miért teljes félreértés a privatizációtól való félelem. Ennek viszont ellentmond saját javaslata, hogy „a felsőoktatási intézmények tulajdonába kell adni a felsőoktatási intézmények kezelésében levő állami vagyont”, illetve az SZDSZ közleménye is, miszerint a felsőoktatási intézmények „váljanak az általuk kezelt állami vagyon teljes jogú tulajdonosaivá”. Magyar elismerte, javaslata alapján a nem oktató egyetemi dolgozók közalkalmazotti státusa megszűnne. A politikus azzal támasztotta alá elképzelését, hogy fel akarja szabadítani az egyetemeket az „államszocialista gazdasági gyámság” alól.
Az SZDSZ tegnapi közleménye szerint a párt ügyvivői testülete határozottan kiáll a Magyar Bálint által elkezdett felsőoktatási reform folytatása mellett, és küzd a „felsőoktatás gazdasági autonómiájának növeléséért, a fejlesztéseket akadályozó állami gyámság megszüntetéséért, az intézmények gazdasági nagykorúsításáért”.
– Az MSZP támogat minden olyan kezdeményezést, amely az ifjúság magasabb színvonalú képzését biztosítja – mondta Tatai-Tóth András, a párt oktatáspolitikusa lapunknak. A képviselő szerint a tulajdonosi jogok legnagyobb részét ma is a felsőoktatási intézmények gyakorolják, egy dolgot nem tehetnek meg, hogy az állami vagyont eladják. Tatai-Tóth hangsúlyozta, mivel a vagyoneladás nem tartozik a képzéshez, ezért a szocialisták ebbe az irányba mutató lépést nem is támogatnának.

A magyar messiás Rómába megy