Távolodunk az uniós bérektől

Miközben a megszorítások miatt hazánkban az idén csökken, addig közép- és kelet-európai versenytársainknál gyorsan növekszik a reálkereset. Az adó- és járulékemelések, valamint a felpörgő infláció nyomán ebben az évben Szlovénia, Csehország és Lengyelország után Észtország is lehagyhat minket a reálbérek tekintetében.

Munkatársunktól
2007. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kettősség jellemzi az idén a magyarországi kereseti viszonyokat: az élőmunkát terhelő adók emelkedése miatt megnőnek a munkáltatók bérköltségei, ám a felpörgő infláció és a többletközterhek következtében a foglalkoztatottak reálkeresete visszaesik, azaz hazánk a közép- és kelet-európai versenytársakéval éppen ellentétes pályát jár be. A gazdaságkutató intézetek előrejelzései szerint hazánkban az idén a nettó reálkeresetek 3-3,5 százalékos csökkenése várható, miközben a térség többi országában négy százalékot meghaladó átlagos növekedés valószínű. Magyarország tehát közeledés helyett távolodik az uniós bérszinttől.
A 2007. évre vonatkozó prognózisok alapján a bruttó kereset emelkedése a versenyszférában várhatóan nem lépi túl a hét százalékot, a költségvetési szférában tevékenykedőké pedig az 5,5 százalékot. A nettó keresetek azonban – a járulék- és adóterhek emelése miatt – ennél csak lassabb ütemben, mintegy 3,5 százalékkal nőnek. Az idei átlagos infláció eléri vagy meg is haladja a hét százalékot, így ebben az évben a reálbérek három százaléknál nagyobb visszaesésére lehet számítani.
Ezzel ellentétes folyamat zajlik az új uniós tagállamokban. Csehországban tavaly a reálbérek a korábbi évek üteméhez hasonlóan 3,9 százalékkal nőttek, s elemzők erre az évre ugyancsak négy százalék körüli emelkedést jósolnak. Ennél ütemesebb a reálbérek növekedése Szlovákiában, ahol az idei első két hónapban hat százalékot meghaladó reálkereset-növekedést regisztráltak. A szlovák iparban még ennél is látványosabb volt a fejlődés: januárban 8,6, februárban pedig 9,1 százalékkal emelkedtek a reálbérek.
Lengyelországban az idén ugyancsak megugrottak a reálbérek: márciusban az átlagbérek 9,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, ami a 2,5 százalékos infláció mellett hatéves rekordot jelent a reálkeresetek növekedésében.
A balti országok ugyan hazánkénál jóval alacsonyabb bérszínvonalról indultak, ám a reálkeresetek igen dinamikusan növekednek. A magyarországihoz legközelebb álló jövedelmek Észtországban vannak, ahol a havi bruttó átlagkeresetek a tavalyi utolsó negyedévben már meghaladták a 650 eurót. Gazdaságkutatói előrejelzések szerint az idén az észt reálbérek öt százalékot meghaladó ütemben növekedhetnek, így a reálkeresetek tekintetében Észtország az év végére már lehagyhat minket.
A közép- és kelet-európai tagállamok kereseti rangsorában Szlovénia az első, itt 1157 eurót keres havonta egy átlagos munkavállaló. A rangsor utolsó két helyén Románia és Bulgária áll havi 327, illetve 181 eurós bruttó átlagkeresettel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.