A múlt évben – minden idők legnagyobb hazai humanitárius akciójában – több mint tízezer tonna gabonaterméket osztottak ki tizenkilenc megye ezerötszáz településén élő 840 ezer rászoruló lakójának. A program magyarországi végrehajtásának első éve rendkívül sikeres volt, mind a segélyszervezetek, mind a rászorulók körében kifejezetten kedvező fogadtatásra talált – az ország ki van éhezve az élelmiszersegélyre.
Az akció EU-forrásból történt, a magyar költségvetést az előfinanszírozás kamatköltségén túl más kiadás nem terhelte. A program lebonyolításáért felelős Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) többfordulós pályáztatás útján választja-választotta ki az élelmiszerek szétosztását végző segélyszervezeteket, valamint a gabona élelmiszerré való feldolgozását végző cégeket.
Az unió 1987-ben, egy különösen hideg tél után hozott döntést arról, hogy a készletek egy része felhasználható a közösség tagállamaiban a legrászorultabbak élelmezésére. Így többszörösen segítenek az embereken, hiszen egyrészt megveszik a termelőtől az eladatlan áruját, másrészt élelmiszert adnak a rászorulóknak. Mi az uniós csatlakozásunk izgalmában elfelejtettünk bejelentkezni a programba, ám a lengyelek szemfülesebbek voltak, így 2005-ben már huszonhétezer tonna rizst, tizenhétezer tonna gabonát és négyezer tonna tejport oszthattak ki a rászorultóknak.
A magyarországi történet egy 2005 júniusában megjelent Magyar Nemzet-cikkig nyúlik vissza – akkor több írásban is arról számoltunk be, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a 2006. évre való jelentkezés helyett a határidő lejártakor sajnálattal értesítette Brüsszelt, hogy nem rendelkezünk elegendő emberrel az adminisztratív feladatok ellátására, így nem élünk a lehetőséggel. Ezzel – szakértők szerint – kilencvenötezer tonna búza felhasználásától, értékben pedig több mint kétmilliárd forintos segélytől estünk volna el. Információink szerint a cikkek megjelenése után a szaktárca meggondolta magát, és meggyőzték az unió illetékeseit, hogy a határidő után is fogadják el a jelentkezésünket, mert mégis részt vennénk a programban. Ennek eredményeként oszthatta ki tavaly a három segélyszervezet a hatvanháromezer tonna búzából készült, több mint tízezer tonnányi, „EU-élelmiszersegély – kereskedelmi forgalomba nem hozható” feliratú, kilós csomagolású finomlisztet, száraztésztát és kekszet. A tizenhat feldolgozócéget pályáztatás útján választották ki, az osztást végző három segélyszervezet pedig a Baptista Szeretetszolgálat, a Budapest Élelmiszerbank Egyesület és a Gyermekétkeztetési Alapítvány volt. A segélyből – a polgármesteri hivatalok közreműködésével – kisnyugdíjasok, hajléktalanok, létminimum alatt élők, hátrányos helyzetű gyermekek és egyéb rászorulók kaphattak.
Ebben az esztendőben bővül a szétosztandó élelmiszerek köre, így a gabona mellett cukor, valamint sovány tejpor felhasználására is lehetőség van. Az idei intervenciós gabona mennyisége ötvenkétezer tonna, emellett ötszáz tonna cukrot és kétmillió liter dobozos tejet is eljuttathatnak a rászorulóknak. A segélyszervezetek pályáztatása megtörtént, így a tavalyi három szervezet mellett a Katolikus Karitász és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet is részt vesz a programban. Kétezer településen csaknem egymillió rászoruló kaphat támogatást. A feldolgozók számára kiírt idei első pályázat ajánlati szakasza is lezárult, így a most kiosztandó szállítmányokat április tizenegyedikétől vehetik át a segélyszervezetek a gyáraktól. A jogosultak a segélyt térítésmentesen kapják, de kizárólag saját felhasználásra, vagyis nem adhatják el.

Halálos baleset történt az 51-es főúton, de órákig senki nem vette észre – videó