Rendkívül összetett játék a sakk, Lékó Péter gyengélkedéseinek okát is nehéz egyértelműen megjelölni. Az egymást követő kihagyások arra utalnak, hogy nem képes tökéletesen uralni a feszült helyzeteket. Máthé Gáspár nemzetközi mester, matematikus, egykor Lékó edzője, sőt egyben nevelőapja meggyőződéssel állítja, ebben a múlt elvarratlan szálai is szerepet játszanak.
A fiatal sakkozó érthetően nem szívesen beszél róla, mégis közismert, hogy a gyerekkora zaklatott volt. Szülei kétéves kora óta külön élnek. Édesanyja akkor költözött vissza Szabadkáról – amely Lékó szülővárosa – Szegedre a szüleihez két fiával, Péterrel és bátyjával, Tamással. A családi kötelékek ezzel nem szakadtak el. A két fiú a hétvégéket rendszeresen Kosztolányi városában töltötte, a család általában közösen utazott el nyaralni, majd amikor Péter már versenyszerűen sakkozott, többször édesapja kísérte el a versenyekre.
Ez a kétlakiság aligha jelentett törést Lékó Péter nevelkedésében. Inkább az, hogy tízévesen Kecskemétre költözött Máthé Gáspárhoz. Ezt az idővel edzőből nevelőapává előlépett sakkozó maga sem tagadja.
– Nyolcvankilenc februárjában ismerkedtünk meg, Pétert akkor már csodagyerekként emlegették. Akkori edzője, Herpai József tanácsára édesanyja keresett és kért meg, hogy foglalkozzam a kisfiával. Kecskeméten akkoriban pezsgő sakkélet zajlott. A klubban sok fiatal játszott, s egymást érték a versenyek, amelyeken külföldiek is szívesen részt vettek. Néhány órás közös elemzés után Péter édesanyja kész tények elé állított, mondván, elvállaltam, hogy Péter edzője leszek. S mivel nap mint nap nem fuvarozhatta a kisfiút Szegedről oda-vissza, ezért Péter velem lakott, igaz, akkor még csak féléves próbaidőre, amelyből aztán öt év lett. Édesanyja, hacsak tudta, meglátogatta, főzött és mosott rá, s a hétvégéket többnyire együtt töltötték, mégis rá kellett döbbennem, hogy teljesen átalakult az életem. Egyszer csak lett egy fiam – emlékezik vissza a közös kezdetekre Máthé Gáspár.
A váratlan feladat az edző-nevelőszülőt is nagy próba elé állította. Péterről anyagilag és szellemileg egyaránt gondoskodnia kellett.
– Egyik sem volt egyszerű. Ugyanakkor el kell ismernem, a nehézségekért kárpótolt az élmény, amely a vele való foglalatosságot jelentette – mondja Máthé Gáspár. – Péter kiváló képességei azonnal megnyilvánultak. S nem csak a sakkozás területén. A memóriája egészen káprázatos. Bármelyik partit évek múltán is vissza tudta játszani, s ez az adottsága a hétköznapi életben is megmutatkozott. Amikor velem élt, már nem járt iskolába – kis túlzással egész nap sakkozott –, ennek ellenére nagyon jó tanuló volt. Tízévesen is elegendő volt egyszer elolvasnia, megértenie valamit, azonnal megragadt a fejében. Bár hivatalosan csak nyolc osztályt végzett el, olvasottsága, ismeretanyaga eléri az egyetemi szintet. A passzívan szerzett információkat is elraktározta. Emlékszem, az édesanyja egyszer feljegyzett egy telefonszámot, Péter közben oda sem figyelt. Hónapok múltán szükség lett volna a számra, ám a papiros, amelyre az édesanyja felírta, elkallódott. Péter megmondta fejből. Fizikai adottságai is átlagon felüliek voltak, nagyszerűen focizott és táncolt. Erkölcsi érzéke évekkel meghaladta a korát. Ennek eleinte nagy hasznát vette, hiszen a kezdeti kudarcok nem szegték kedvét, további munkára sarkallták. Tisztában volt azzal, hogy nem ügyeskedéssel, csakis kemény munkával juthat előre. Ám a felnőttekre jellemző versenyszellem veszélyekkel is járt, Péter gyerekként nem tudott mély barátságokat kötni – vélekedik az egykori edző.
E kettős viselkedést Máthé Gáspár egy történettel jellemzi. Amikor foglalkozni kezdett vele, az ifjú tehetség tudása legfeljebb az első osztályú szintet (durván 1900 Élő-pont) ütötte meg, ennek ellenére egyből bedobta a mély vízbe, benevezte a mesterversenyekre. Az első tornán Péter mind a kilenc partiját elvesztette.
– Sokan mondták, hogy tönkreteszem a gyereket, de én úgy éreztem, bírja a gyűrődést. Olykor talán mégis túl kemény voltam hozzá, bár szakmailag az idő egyértelműen engem igazolt – magyarázza Máthé. – A napot rendszeresen snellezéssel zártuk, s kezdetben természetesen nagy fölénnyel nyertem. Péter töretlen hittel mindig követelte a visszavágót. Az egyik este fölényes, talán 10:0-s győzelmem után is gyötört – este fél tizenegykor! –, mire fáradtan így utasítottam el: nem tudom, a vesztes mit csinál, de a győztes lefekszik aludni. A történet hat évvel későbbi folytatásával együtt felejthetetlen, amikor Péter már a világ élvonalába tartozott. Akkor természetesen már sokkal jobb volt nálam, s amikor először nyert 10:0-ra ellenem, ugyanazokkal a szavakkal köszönt el tőlem, mint amelyekkel én hat évvel korábban. Sőt ezután soha többet nem játszottunk egymás ellen. Ez a magatartás jellemző rá igazán. Minden élményt elraktároz magában, és a rosszakért készül a visszavágásra. Ez egy ideig fejleszti a személyiséget, később viszont már káros, mert gátolja a helyes önértékelést. Péter szerintem ma is így gondolkozik, ami miatt sok kellemetlenség éri.
Máthé Gáspár elismeri, sokszor maga sem tudta pontosan, miként kellene kezelnie a zseniális kamasz egyébként ritka kilengéseit. Helyzetét az sem könnyítette meg, hogy Lékó Júlia átmenetileg többet jelentett számára, mint neveltjének édesanyja. Visszatekintve azt sajnálja, hogy a kisebb-nagyobb súrlódásokat sohasem tudták őszinte beszélgetéssel lezárni.
– Péter sohasem kért bocsánatot, igaz, látszatra nem is tartott haragot. Kivárta, amíg elül a vihar, s utána úgy tett, mintha mi sem történt volna.
Lékó a spártai környezetben bámulatos gyorsasággal fejlődött. Játékereje Élő-pontszámban kifejezve fél éven belül négy–ötszáz ponttal emelkedett, s még nem múlt el tízéves, amikor megszerezte első nemzetközimester-skalpját (a jugoszláv Indjics volt az áldozat). Máthé Gáspár érezte, hogy egymaga már nem képes biztosítani a gyerek fejlődését. Ezért megkérte és megfizette Károlyi Tibort, akit kiváló teoretikusként tartanak számon, ráadásul Kecskeméten élt, hogy foglalkozzon Péterrel – különösen a végjátékokra összpontosítva, amelyekben önmagát nem érezte kellőképpen felkészültnek. Meg is lett az eredménye, Péter tizennégy évesen teljesítette a nagymesteri normát, ami nála fiatalabbnak addig nem sikerült. Máthé másrészt mozgósította németországi kapcsolatait. Így Lékó rengeteget vendégeskedett, versenyzett Németországban, ahol önzetlen támogatókra is szert tett. (Miközben a Magyar Sakkszövetség szégyenszemre szinte semmiben sem segítette.) Máthé Gáspár kicsit félve jegyzi meg, Lékó lelki egyensúlyára az is rossz hatással lehet, hogy az akkor és ott kapott segítséget a későbbiekben, amikor már volt rá módja, nem minden esetben viszonozta.
Máthé azt sem tagadja, áldozataiért ő is több hálát remélt. Akkor döbbent rá igazán, mit jelent számára Lékó Péter, amikor a kilencvenes évek közepén elváltak útjaik.
– Lelkileg és anyagilag is rámentem, jó néhány év kellett, mire összeszedtem magam – vallja be.
Máthé Gáspár nem mond ugyan ítéletet Lékó későbbi munka- és emberi kapcsolatairól, a véleményét azonban nem rejti véka alá: szerinte Lékó Péter teljesítményét a mai napig befolyásolja, hogy e kapcsolatok közül többet nem tisztázott, nem dolgozott fel önmagában.
E kérdésre első számú nagymesterünktől hiába remélünk választ. A sakk – különösen a legmagasabb szinten – nemcsak játék, sport, tudomány, ahogy annak idején Botvinnik meghatározta, hanem Kaszparov kiegészítésével harc is: a személyiségek harca. A sakkozók ezért a legritkább esetben beszélnek mélységekbe menően önmagukról, nem köttetnek közöttük szoros barátságok, s nem úgy mérlegelik az emberi viszonyokat, ahogy az általában szokás (vagy legalábbis szokás volt).
Máthé Gáspár véleménye ezért nem megfellebbezhetetlen ítélet, hanem a saját tapasztalatokra épülő visszaemlékezés és összegzés. Ártó szándék nélkül. Lékó Péteren múlik, hogy mit fogad meg vagy utasít el, netán használ fel belőle annak érdekében, hogy még jobb sakkozó legyen.

Határozottan reagált a rendőrség Hadházy legújabb terveire