A klímaváltozás első politikai áldozata?

Az Egyesült Államokon kívül mind ez idáig Ausztrália az egyedüli olyan nagyhatalom, ahol nem találtak kellő visszhangra a klímaváltozás veszélyeire figyelmeztető jóslatok. Ebbe akár még John Howard miniszterelnök is belebukhat.

Ágoston Zoltán
2007. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermekkorát élő klímaváltozásnak épp Ausztrália az első nagy játszótere. Lehangoló a kép már akkor is, ha csak a jelenlegi helyzetet vesszük szemügyre. A kontinensnyi országot 2002 óta tartó, végzetes aszály sújtja, amely sok helyütt csaknem elpusztította a termőföldeket, a kiégett legelőkön csontsovány állatok kóborolnak. Mindez közel 25 százalékkal vetette vissza mezőgazdaságot az utóbbi egy évben; becslések szerint a GDP egy százalékkal csökkent. Ausztrália néhány városában már vízkorlátozást vezettek be. A hatóságok bejelentették, ha két hónapon belül nem esik kellő mennyiségű eső, öntözési tilalmat rendelnek el a vízkészletek védelmében. A száraz idő már az ország „bőségszaruját,” a Franciaország és Spanyolország együttes méretével rendelkező Murray–Darling vízgyűjtő medencét fenyegeti.
Viharfelhők azonban egyelőre csak a kormány felett gyülekeznek, főként amiatt, hogy Canberra makacsul nem hajlandó ratifikálni a 2005. február 16-án hatályba lépett kiotói egyezményt, amelyet Howard még aznap „közel hiábavalónak” nevezett. A kormányfő indoka szerint a világ második legnagyobb szénexportőre nem karcsúsíthatja iparát úgy, hogy ezzel párhuzamosan Kína és India válik a nyugati önkorlátozások fő haszonélvezőjévé. Az országot 1996 óta irányító konzervatív politikust ezért egyre élesedő hangú bírálatok érik. Az előre menekvő kormányfőnek, úgy tűnik, van mit feledtetnie. A „klímaváltozás elleni tengely” – ahogy az Independent brit lap fogalmazott – egyik oszlopa sokatmondó szimbolikus gesztust is tett, amikor nem fogadta A kényelmetlen igazság című klímaváltozási dokumentumfilmjével később Oscar-díjat nyert Al Gore volt demokrata elnökjelöltet. A húszmillió lakosú Ausztrália az első helyen áll az egy főre jutó károsgáz-kibocsátásban. Kevin Rudd, az ellenzéki Munkáspárt vezetője már többször jelezte, készségesen aláírja a kiotói egyezményt, ha kormányfővé választják. Hogy kijelentéseit a választók kedvezően fogadják, semmi nem jelzi olyan kitűnően, mint az, hogy a kormányzó Liberális Párt népszerűsége mélypontra zuhant. A kabinet most egy 4,3 milliárd dolláros környezetvédelmi csomaggal kíván javítani pozícióján az ez évi választások közeledtével, amelyeken a klímaváltozás biztosan döntő szerepet játszik majd.
Nemrég Nicholas Stern, a Világbank korábbi vezető közgazdasági tanácsadója figyelmeztette Ausztráliát, hogy vállaljon kötelezettséget arra, 2050-ig 60 százalékkal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását. Szerinte az üvegházhatást kiváltó gázok korlátozása az évszázad feléig mindössze egyszázalékos veszteséget okozna a világgazdaságnak, ha viszont elmarad, ez akár húszszázalékosra nőhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.