Tovább tarolnak a biztosítók idehaza

Jól alakultak az utóbbi hónapok a biztosítók számára: míg a múlt év második felében a kamatadó bevezetése miatt az életbiztosítások terén emelkedett jelentősen a bevétel, 2007 első negyedévét is igen kedvező eredményekkel zárták a társaságok. A nagyok súlya azonban fokozatosan csökken.

Kiss Roland
2007. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 12 százalékkal emelkedett a magyar biztosítók díjbevétele 2007 első negyedévében, igaz, ez a 25 milliárd forintos növekedés kisebb, mint amennyi a múlt év azonos időszakában volt – derül ki a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) honlapjáról. Az első negyedéves, 231 milliárd forintnál magasabb összesített díjbevételből közel 110 milliárd forint az élet-, 121,6 milliárd forint pedig az egyéb biztosításokból származott. Előbbi 19 milliárd, utóbbi csak 6 milliárd forinttal haladta meg a 2006-os szintet, s ez a szakemberek szerint nem jelent mást, minthogy a kamatadó tavaly őszi bevezetése még az idén is érezteti hatását. Az életbiztosítások, különösen pedig az egyszeri díjas életbiztosítások segítségével kerülhető el ugyanis a leghatékonyabban a 20 százalékos adótétel.
Tény, hogy tavaly az év második felében különösen gyorsan nőtt e biztosítások száma, és az év végére az élő életbiztosítási szerződések száma elérte a 3,2 milliót. Érdemes megjegyezni, hogy ebből 830 ezer az úgynevezett „unit-linked”, vagyis befektetési egységhez kötött biztosítás. A társaságok számára mindez azért jó hír, mert az adatok szerint az életbiztosításokkal kapcsolatos kifizetések mintegy ötödével nőttek, míg a díjbevételek 37 százalékkal emelkedtek a múlt év folyamán. Összehasonlításképpen: a vagyonbiztosítások esetében a díjbevétel négy százalékkal, a kifizetések összege pedig három százalékkal nőtt, vagyis itt jóval kisebb volt a rés.
Bár az életbiztosítási bevételek megugrása szembeszökő, a növekedés az egyes társaságok esetében korántsem nevezhető egyenletesnek. Az év első negyedében az Aviva nőtt a legdinamikusabban; díjbevétele 112 százalékkal haladta meg az előző évit. Az Avivát a legalább egymilliárdos bevételt elérő társaságok körében az Union követi 51 százalékos emelkedéssel, az AXA 40,5, az Uniqa 25,7, a Közlekedési Biztosító Egyesület pedig 28 százalékos bevételnövekedést mondhat magáénak az életbiztosításokból, de még a sort záró ING is 25 százalékos emelkedést volt képes produkálni. A sikerek mellett voltak kudarcok is: az Európai Utazási Biztosító, a Magyar Posta Életbiztosító és a TIR Biztosító Egyesület bevétele esett az első negyedévben.
Ha nem a növekedés ütemét, hanem a bevételek mértékét nézzük, más sorrendet kapunk. Ezen a listán 57 milliárd forintos bevételével az Allianz vezet, azt 33,7 milliárd forinttal a Generali-Providencia, valamint 31 milliárd forinttal az ING követi. Az adatokból az is leszűrhető, hogy a nagy biztosítók lassan, de fokozatosan teret veszítenek: a hat legnagyobb társaság ma már a piac alig háromnegyedét fedi le, holott 2000-ben az összes díj több mint 88 százalékát ők szedték be. Az Allianz piaci részesedése 2006 végére 21,6 százalékra apadt, igaz, az első negyedév végére újra 24 százalék felé jutott. A Generali-Providencia év végi 14,9 százaléka 14,5 százalékra, az ING 14 százaléka pedig 13,3 százalékra csökkent az első negyedév végére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.