Csaknem 12 százalékkal emelkedett a magyar biztosítók díjbevétele 2007 első negyedévében, igaz, ez a 25 milliárd forintos növekedés kisebb, mint amennyi a múlt év azonos időszakában volt – derül ki a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) honlapjáról. Az első negyedéves, 231 milliárd forintnál magasabb összesített díjbevételből közel 110 milliárd forint az élet-, 121,6 milliárd forint pedig az egyéb biztosításokból származott. Előbbi 19 milliárd, utóbbi csak 6 milliárd forinttal haladta meg a 2006-os szintet, s ez a szakemberek szerint nem jelent mást, minthogy a kamatadó tavaly őszi bevezetése még az idén is érezteti hatását. Az életbiztosítások, különösen pedig az egyszeri díjas életbiztosítások segítségével kerülhető el ugyanis a leghatékonyabban a 20 százalékos adótétel.
Tény, hogy tavaly az év második felében különösen gyorsan nőtt e biztosítások száma, és az év végére az élő életbiztosítási szerződések száma elérte a 3,2 milliót. Érdemes megjegyezni, hogy ebből 830 ezer az úgynevezett „unit-linked”, vagyis befektetési egységhez kötött biztosítás. A társaságok számára mindez azért jó hír, mert az adatok szerint az életbiztosításokkal kapcsolatos kifizetések mintegy ötödével nőttek, míg a díjbevételek 37 százalékkal emelkedtek a múlt év folyamán. Összehasonlításképpen: a vagyonbiztosítások esetében a díjbevétel négy százalékkal, a kifizetések összege pedig három százalékkal nőtt, vagyis itt jóval kisebb volt a rés.
Bár az életbiztosítási bevételek megugrása szembeszökő, a növekedés az egyes társaságok esetében korántsem nevezhető egyenletesnek. Az év első negyedében az Aviva nőtt a legdinamikusabban; díjbevétele 112 százalékkal haladta meg az előző évit. Az Avivát a legalább egymilliárdos bevételt elérő társaságok körében az Union követi 51 százalékos emelkedéssel, az AXA 40,5, az Uniqa 25,7, a Közlekedési Biztosító Egyesület pedig 28 százalékos bevételnövekedést mondhat magáénak az életbiztosításokból, de még a sort záró ING is 25 százalékos emelkedést volt képes produkálni. A sikerek mellett voltak kudarcok is: az Európai Utazási Biztosító, a Magyar Posta Életbiztosító és a TIR Biztosító Egyesület bevétele esett az első negyedévben.
Ha nem a növekedés ütemét, hanem a bevételek mértékét nézzük, más sorrendet kapunk. Ezen a listán 57 milliárd forintos bevételével az Allianz vezet, azt 33,7 milliárd forinttal a Generali-Providencia, valamint 31 milliárd forinttal az ING követi. Az adatokból az is leszűrhető, hogy a nagy biztosítók lassan, de fokozatosan teret veszítenek: a hat legnagyobb társaság ma már a piac alig háromnegyedét fedi le, holott 2000-ben az összes díj több mint 88 százalékát ők szedték be. Az Allianz piaci részesedése 2006 végére 21,6 százalékra apadt, igaz, az első negyedév végére újra 24 százalék felé jutott. A Generali-Providencia év végi 14,9 százaléka 14,5 százalékra, az ING 14 százaléka pedig 13,3 százalékra csökkent az első negyedév végére.

Túlélőkalauz az érettségi alatt: így küzdheted le a vizsgadrukkot