Identitáshordozó, életvédő programot képviselő intézmény – így jellemezte Mikola István fideszes képviselő az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet (OPNI). Az egészségügyi „reform” részeként az OPNI korábbi 849 fekvőbeteg-ágyából 622-t szétosztanak a kijelölt intézményekben, a fennmaradó 227 pedig végleg megszűnt. Mivel a fogadó kórházak nem állnak készen a feladatok ellátására, átmenetileg feladatátvállalás címén az OPNI-ban még 411 ágyon kezelik a betegeket. Matejka Zsuzsannához, az egészségügyi tárca jelen lévő kabinetvezetőjéhez intézve szavait Mikola megjegyezte: „A kormányzat részéről csak cinikus vigyorgást látunk, de mi az az erő, ami e mögött működik?” Válasz azonban nem tőle, hanem Donáth Lászlótól, az emberi jogi bizottság szocialista tagjától érkezett: „ez tébolyda, és nem templom, felkérem hát Matejka Zsuzsát ne válaszoljon a kérdésre”.
A fideszes politikus Semjén Zsolttal (KDNP) együtt utalt a szcientológiai egyház pszichiátriaellenes tevékenységére is, amit korábban már összefüggésbe hoztak az OPNI bezárásával. Semjén Zsolt az ülésen megjelent Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) ezredesétől várt választ arra, vizsgálódtak-e a minisztériumnál az üggyel kapcsolatban. Katona Béla erre elmondta: C típusú átvilágításra van szükség ahhoz, hogy a szcientológiai egyházra vonatkozó kérdésre válaszolni tudjanak. Szászfalvi László (KDNP) és Horváth Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselők az ülés végén elmondták, kezdeményezni fogják átvilágításukat, hogy választ kaphassanak a NBH-tól. Nagy Zoltán, az OPNI főigazgatója szerint jogi problémákat is felvet a bezárás. Tasnádi Zoltán miniszteri megbízott ugyanakkor hangsúlyozta, az OPNI-nál jobb körülményekkel rendelkeznek a kijelölt intézmények. Közben a Magyar Pszichiátriai Társaság állásfoglalást adott ki, amelyben rögzítik: az OPNI jogutód nélküli megszüntetése jelentősen rontja a főváros és Pest megye pszichiátriai betegellátásának feltételeit, az országos ellátást pedig közvetlenül és áttételesen is negatívan befolyásolja. Az ülésen felszólalt Takács Albert ombudsman is, aki alkotmányellenesnek minősítette a kórház kommunikációjának korlátozását, és elmondta, a bezárással a betegek jogai is csorbulni fognak. Hozzátette: az ellátás színvonala az átszervezéssel nem fog emelkedni.
Csődközelben a pécsi egyetem? Az egészségügyben zajló intézkedések miatt a pécsi egyetem csaknem kétmilliárdos elvonással számolhat az idén. A Mecsekalján immár nem az a kérdés, hogy az intézmény mekkora hiánnyal, elbocsátásokkal vészelheti át az évet, hanem az, hogy a betegellátást ilyen pénzügyi kondíciók mellett egyáltalán fenn tudják-e tartani. Az intézmény egy megígért, majd 2002-ben mégsem folyósított támogatás miatt a szívcentrum építésére felvett hitel összegét, közel 2,5 milliárdot görget maga előtt.
Több pályázó szegeden. Beadja pályázatát a Szegedi Tudományegyetem a szegedi városi kórház és rendelőintézet működtetésére – erről tegnap zárt ülésen döntött az egyetem szenátusa. Szabó Gábor rektor az ülést követően a késő esti órákban azt közölte: szolgálati titokká minősítette a zárt ülésen elhangzottakat. Mint mondta, tudomásuk van róla, hogy mások is megvásárolták a pályázati dokumentációt, így pusztán üzleti okokból a saját tárgyalási pozícióik megőrzése érdekében volt szükséges a titkossá minősítés. A pályázat beadási határideje holnap jár le, lapunk információi szerint a dokumentációt az egyetemen kívül a szakszervezet és két magáncég vásárolta meg.

Fontos figyelmeztetést adott ki a NAV, lejár egy határidő!