Szalám Fajjád volt pénzügyminisztert nevezte ki miniszterelnöknek és bízta meg kormányalakítással tegnap Mahmúd Abbász palesztin elnök, miután csütörtök este feloszlatta a Hamász radikális mozgalom vezette egységkormányt, menesztette Iszmáil Haníje miniszterelnököt és rendkívüli állapotot hirdetett ki. Abbász kijelentette, elnöki rendeletekkel kormányozza Palesztinát – a palesztin alaptörvény értelmében erre harminc napig van lehetősége –, amíg esélyt nem lát arra, hogy előre hozott választásokat írjon ki.
Az elnök intézkedéseire azután került sor, hogy a Hamász szinte teljesen hatalmába kerítette a Gázai övezetet. Fegyveresei harcban elfoglalták a kormány kisebbik pártjának, az Abbász vezette Fatahhoz tartozó megelőző biztonsági erő gázai főhadiszállását, majd az épületegyüttesből az utcára vonszolták és kivégezték a biztonsági embereket. A Hamász iszlamista harcosai elfoglalták az Abbászhoz hű biztonsági szolgálatok rafahi főhadiszállását is, s felgyújtották a Fatahhoz közel álló Palesztina Hangja rádió épületét. A kiújult gázai övezeti belharcokban eddig több mint százan haltak meg.
A jelek szerint tegnapra befejeződött a Hamász gázai övezeti hatalomátvétele – jelentette a távirati iroda. Iszmáil Haníje egy tévényilatkozatában kijelentette, az iszlamista szervezet nem kíván külön államot kikiáltani az övezetben. Azonnali nemzeti párbeszédet szorgalmazott, és felhívta a Hamász harcosait, hogy a megbékélés szándéka jegyében szüntessék be a Fatah elhagyott javainak fosztogatását. Haníje ugyanakkor elsietettnek nevezte Abbász elnök döntését a kormány menesztéséről. Hangsúlyozta, hogy az elnöki rendelet ellenére a kormány a helyén marad.
A Hamász katonai szárnya bejelentette tegnap, hogy amnesztiában részesítette és szabadon engedte a Fatahhoz hű parancsnokokat. Mint az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok szóvivője közölte, tíz vezetőt és a biztonsági szolgálatok többtucatnyi tagját engedték el, köztük a palesztin nemzetbiztonsági főigazgatót, az elnöki gárda parancsnokát és a nemzetbiztonsági szóvivőt.
Az izraeli kormány illetékesei megismételték, hogy Izrael hadserege nem szándékozik beavatkozni a palesztin belharcokba. Ehud Olmert izraeli kormányfő szóvivője ugyanakkor közölte, hogy Tel-Aviv kész akár humanitárius segélyt is eljuttatni a Gázai övezetbe. Az Európai Unió soros elnökségét betöltő Németország külügyminisztériuma teljes támogatásáról biztosította Mahmúd Abbászt a válság ügyében, és az erőszak azonnali beszüntetésére szólította fel a feleket.

Horváth Csaba néha „unalomból” találkozott a zuglói parkolás főnökével, de tagadja a kenőpénz átvételét