Bédy István (Fidesz), Harkány polgármestere elmondta: a kormány nem járult hozzá, hogy a Siklósi kistérségből Harkány székhellyel kiváljon az 53 település csaknem fele. A lapunkban korábban nyilvánosságra hozott kormány-előterjesztésnek megfelelően a 14 elégedetlen kistérség közül mindössze 6 kifogásait akceptálta a hatalom. Harkány nem volt ezek között. Bédy István leszögezte: nem hátrálnak meg. Ha a kormány nemet mondott az új kistérség megalakítására, akkor erős mikrorégióként fognak tovább működni. Korábbi terveiknek megfelelően a polgármestertársakkal egyetértésben gőzerővel nekilátnak az intézményi fejlesztéseknek, amelyek élén kétséget kizáróan bebizonyosodik majd az életképességük, az, hogy a Siklósi kistérségről való leválás a helyiek valós érdekeit szolgálja. Jövőre pedig újra próbálkoznak.
A kérdésre, hogy szerinte miért utasította el a hatalom a kérésüket, Bédy István nyomatékosította: egyértelműen politikai döntésről van szó. Ezt erősíti meg, hogy a Siklósi kistérségből való leválására vonatkozó módosító indítványt Szili Katalin szocialista házelnök, valamint Kocsi László szocialista képviselő nyújtotta be, a szocialista frakció azonban leszavazta őket is. Szerinte a kormány nem szeretett volna egy „színjobboldali” irányítású várost kistérségi székhelyként látni. Mint fogalmazott, az nem érv, hogy Harkány és a jelenlegi központ, Siklós túl közel van egymáshoz. Az 53 településből álló kistérség lakóinak az az érdeke, hogy minél könnyebben, olcsóbban jussanak a közszolgáltatásokhoz, a peremvidéken élőknek nem mindegy, hogy két vagy három átszállással, egy vagy két nap alatt tudják elintézni hivatalos ügyeiket. A hátrányos helyzetű települések számára sem vigasz, hogy azért veszítik el iskoláikat, és az ott élők kénytelenek a gyerekeiket 15–20 kilométert utaztatni, mert a kormány ezt így látja jónak. – Az állam van a polgáraiért, és nem fordítva – szögezte le Bédy István.
Mint már korábban megírtuk, a kormányjavaslat nem támogatta a baranyai Bóly, Harkány, a Győr-Moson-Sopron megyei Lövő–ivádi, a Zala megyéhez tartozó Zalalövői kistérség kiválási törekvéseit, a Veszprém megyei Devecseri, a Fejér megyei Polgárdi, a szabolcs-szatmár-beregi Kemecsei kistérség szintén nem kapott zöld utat.
A kistérségi és regionális közigazgatási átszervezés szakmai előkészületei még az Orbán-kormány alatt megkezdődtek. A statisztikai kistérségeket kijelölték, de számos hatástanulmány, elemzés készült arról, hogyan és miként kellene majd a törvényben véglegesíteni a regionális rendszer alapköveit jelentő kistérségek határait. A Medgyessy-kormány színre lépése után ezek a szakmai anyagok eltűntek a süllyesztőben. A kormány pedig előállt egy olyan kistérségi rendszerrel, amely kialakításának szakmai indokolásáról a mai napig nem lehet tudni semmit. A jelenlegi felosztást felülről jövő diktátumok alapján hozták létre.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított