Több száz tüntető várta Bush elnököt is, aki tegnap este érkezett Németországba a ma kezdődő G8-csúcstalálkozóra.
Az amerikai elnök délelőtt még a prágai várban tárgyalt Václav Klaus cseh államfővel és Mirek Topolánek miniszterelnökkel, majd beszédet mondott a demokrácia és a biztonság kérdéseivel foglalkozó nemzetközi konferencián.
A megbeszéléseket követő sajtóértekezleten az amerikai rakétavédelmi pajzs csehországi radarállomásának létesítésével összefüggésben Bush kiemelte: tisztán védelmi célokat szolgáló rendszerről van szó, amely nem Oroszország, hanem az úgynevezett lator államok ellen irányul. „A hidegháborúnak vége, s Oroszország nem ellenség” – mondta Bush, majd jelezte, a nyolcak németországi tanácskozásán és Putyin amerikai látogatása során is felszólítja az orosz elnököt, hogy Oroszország is cselekvően vegyen részt ebben a programban.
*
Felajánlotta, hogy orosz katonai szakértők és tudósok is tanulmányozhatnák a tengerentúlon a rakétavédelem előkészítését. Bush elmondta, az Egyesült Államok kész a NATO-val is tárgyalni a rakétavédelmi rendszerről. Václav Klaus arról biztosította Bush elnököt, hogy Csehország nem tartozik azon európai országok közé, amelyek az Európai Uniót az Egyesült Államokat ellensúlyozó tényezőként szeretnék építeni. Klaus az amerikai elnök látogatását a két ország közti jó viszony megerősítésének nevezte, hozzáfűzve, hogy Bush maga mögött érezheti Csehország támogatását. Az amerikai elnök viszonzásképpen méltatta a cseh katonák helytállását Irakban és Afganisztánban, és elismeréssel szólt a csehek elkötelezett kiállásáról a demokrácia és a szabadság ügye mellett, például Fehéroroszországban és Kubában.
Az amerikai elnök Prágában szólt arról is, érti, ezért támogatja az Egyesült Államokba utazó csehek vízumkényszerének feloldását. A sajtóértekezleten Mirek Topolánek kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta: a vízumkérdés nem függ össze a radarral, ám, mint mondta, a vízumkényszer igazságtalan, tehát meg kell szüntetni. Utalt arra is, hogy az amerikaiak közép-európai céljai a közös értékek, a közös védelem kifejezői, amelyek új távlatokat nyitnak a tudományos, ipari és innovációs szakterületeken.
Bush a szociáldemokrata párt (CSSD) elnökével, Jirí Paroubekkel is találkozott, aki újságíróknak elmondta: a radarállomás kérdésében nem értettek egyet. A CSSD akkor is ragaszkodik radarügyben a referendumhoz, ha a kérdésben megváltozna Putyin elnök álláspontja.
A demokrácia és a biztonság kérdéseivel foglalkozó nemzetközi konferencián mondott beszédében, Bush hangsúlyozta: szerinte Oroszországban kisiklottak az ígéretesen induló reformok, és nincs előrehaladás a demokrácia terén. Hasonló bírálattal illette Kínát, Venezuelát, Kubát és Fehéroroszországot is. Az elnök szerint azonban az Egyesült Államok továbbra is jó viszonyra törekszik ezen államokkal.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert