Demokritus

Fehér Béla
2007. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsebkendőnyi kis falu fenn a hegyek között Cserjeszél. Nem mondom, hogy a madár se jár arra, mert a fiatalabbja néha odatéved, de fészket már nem rak. Ott élt az erdő szélén özvegy Mudrony Andrásné, akit kegyetlenül megvert a természet, ugyanis olyan rút arcot gyúrt neki a koponyájára, hogy még azok is féltek tőle, akik jól ismerték. Boszi néni – így emlegették a falubeliek, egy névbe sűrítve a könyörtelen igazságot és a megbocsátást. Mesélik, hogy Boszi nénit a hetvenedik születésnapján a községi elöljáróság megajándékozta, de a polgármester még az udvarra se mert belépni, a kerítésen át behajította a csemegekosarat, aztán elszaladt. Özvegy Mudrony Andrásné persze tisztában volt a külsejével, ha éppen nem volt semmi dolga, kiakasztotta néhai férje borotválkozótükrét a falra, és elszörnyedve nézegette magát benne, pedig a púpját a tükör meg se mutatta. Közben arra gondolt, hogy szegény urát, a talpig becsületes favágót alighanem ez a látvány vitte sírba. Gyakran feltette a kérdést: vajon mit vétett ő a magas teremtésnek, hogy ilyen aljasul elbánt vele. Erre a kérdésre soha nem tudott válaszolni, ami nem csoda, hiszen nem is lehet, már csak azért se, mert a Bibliában ez áll: „És látá Isten, hogy minden, amit teremtett vala, ímé, igen jó.”
Eljött a nap, amikor özvegy Mudrony Andrásné azt vette észre, hogy a tyúkjai összebújva reszketnek, amikor a beáztatott darával közeledik a baromfiudvarhoz. Nincs tovább, gondolta, kitelt az idő, innen menni kell, de hamar! A kelengyeládájában megkereste a boszorkánybalzsamot, jól bekente magát, sót hintett az egyik zsebébe, ördögszőrt dugott a másikba, kibontotta a felkontyozott haját, fogta a seprűt, felkantározta, ráült, és vércsehangon elkiáltotta magát: proximus sum egomet mihi!
De nem történt semmi. A seprű nem mutatott hajlandóságot a felszállásra. Özvegy Mudrony Andrásné újra próbálkozott, de megint sikertelenül. Végül csalódottan leszállt a nyélről. Kendőt kötött, visszament a baromfiudvarba, és folytatta a tyúkok etetését.
Egy illúzióval megint kevesebb.
De mondok még egy igaz történetet, ami nem ma esett, hanem 1850. július elsején, amely nap egyébként arról nevezetes, hogy az osztrák posta a birodalom területén akkor vezette be a postabélyeg használatát. Erről persze Pócsi Lajos kiskanász semmit nem tudott. Ült a Hortobágy izzó ege alatt, az Angyalháza pusztán kanyargó Kadarcs folyócska mocsaras partján, és az ostora szíjas végével békákra vadászott. Ha jól suhintott, a varangy bőre meghasadt, a bele kifeslett, az állat pedig felfordult. Suvadó, az öreg kanász már reggel elillant a csárdába, és a tizennégy éves gyerekre hagyta a kondát. A disznók száz méterrel feljebb, a Kadarcs dagonyájában hűsöltek, nem akadt velük dolog. A Lajos gyerek pedig múlatta az időt, ahogy tudta, de annyira unatkozott, hogy a békák nyuvasztásához se volt kedve.
Hirtelen azt veszi észre, hogy a Kadarcs sekély, sáros vizében egy ledugózott palack úszik. Begázolt érte, kihozta. Nézi, milyen szép palack, és nídd má, egy levél is lapul benne. A Lajos gyerek a fogával kihúzta a dugót, kipiszkálta a levelet. Csak néhány sor állt a papíron: „Annak, akit illet! Sikerült megoldanom, hogy az uránium magját neutronokkal bombázzam. A plutóniummal is próbálkoztam, sajnos, mérsékelt sikerrel. A lényeg: a neutron hatására az uránmag két közepes tömegű atommagra esik szét. Ez a maghasadás. A hasadások sorozata láncreakciót vált ki, ezáltal bizonyára óriási energia szabadul fel. Kecsegtető lehetőség!” A Lajos gyerek a levelet eldobta, a palackot pedig kimosta, és a levetett ingével fényesre törülgette. Jó lesz az még valamire!
Az öreg Suvadó csak alkonyat táján került elő, de már messziről látszott a járásán, hogy benyakalt néhány liter homoki vinkót. Tömök egy pipát – dörmögte, amikor odaért, s kezébe vette a tűzgyújtó készséget. Accide azt a papírost, te csibe! – mutatott a földre. A Lali gyerek ugrott, felvette az eldobott levelet, csutkát csavart belőle, és a szikrához tartotta. Szépen lángra lobbant. Az öreg meggyújtotta a pipát, parázsra szítta a tetejét. Ilyenkó a legjobb pöfíkelni, amikor odahal a Nap a puszta szélire – mondta elégedetten.
Nézte, ahogy elhamvad a földre dobott papír, aztán még el is taposta. Nehogy tűz legyík – magyarázta a gyereknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.