Eltűnt a világörökség egy része

Hírösszefoglaló
2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földcsuszamlás temette be vasárnap a kamcsatkai Gejzírek-völgyének nagy részét. A világ egyik legszebb, több mint száz gejzírt rejtő természeti jelenségét, amelyet az UNESCO a világörökség részeként tart számon, percek alatt ötmillió köbméter sár, kő és jég lepte el – adta hírül tegnap az ITAR-TASZSZ. A lezúduló áradat 250 méter széles, 300 méter hosszú és hatvan méter magas gátat emelt egy folyó útjába, amelynek a vízszintje folyamatosan emelkedik. Ez azzal a veszéllyel fenyeget, hogy a víz elönti azokat a gejzíreket is, amelyek kívül estek a földcsuszamlás útvonalán.
A földcsuszamlás lerombolt két helikopter-leszállóhelyet és minden épületet is a völgyben. A természeti katasztrófa időpontjában huszonöt ember járt a gejzírek között, de valamennyiüket sikerült épségben kihozni onnan.
A területet lezárták, ezért az utazási irodák más programot kénytelenek ajánlani a Kamcsatka-félsziget különleges természeti képződményéhez készülő ügyfeleiknek. A turisztikai szakemberek arra számítanak, hogy ha a hat kilométer hosszú völgyet elborítja az új, hőforrásoktól táplált termáltó, az a környező vulkánokkal együtt nem kevésbé lesz vonzó látnivaló, mint az, ami elenyészett. Az orosz környezetvédelmi hivatal szerint azonban még korai búcsút venni a most holdbéli tájra hasonlító Gejzírek-völgyétől, bár kevés a remény, hogy sikerül helyreállítani eredeti arculatát. Az 1941-ben felfedezett természeti csodában nem sokáig gyönyörködhettek a világutazók, csak 1990-ben nyitották meg a külföldiek előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.