A tízéves története alatt Üzbegisztán 2005-ös kilépése miatt egy U betűvel szűkült GUAM csupán a tavalyi kijevi első csúcstalálkozón kapta meg a nemzetközi szervezet státusát, ám most, miután az energiabiztonság kérdése láthatóan megnőtt, a regionális szervezet határozottabban magasabb megbecsülésre törekszik. Az 1997-ben amerikai inspirálásra létrejött együttműködés már indulásakor lényegében geopolitikai „játékos” volt, célja az orosz dominanciájú Független Államok Szövetségével szemben a gazdasági, ezen belül is az energetikai kapcsolatok bővítése. A szervezet azonban hosszú ideig tetszhalottként élte életét, mára azonban érezhetően eljött az ideje. A térség felértékelődése új lendületet adhat az együttműködésnek, ami egyre több ország érdeklődését keltette fel. A soros elnöki tisztséget Azerbajdzsánnak átadó, ám a vezető szerepre Baku egyre látványosabb ambíciói ellenére pályázó Ukrajna elnöke, Viktor Juscsenko például már a szervezet bővítéséről beszélt, s elemzők szerint két országra, az Oroszországgal feszültebb kapcsolatba került Belorussziára és Kazahsztánra gondolt. Idáig úgy tűnik, hiába, hiszen Nazarbajev elnök például nem fogadta el a meghívást, Minszk pedig inkább csak nyomásgyakorlásként, Moszkvával szembeni pozíciói erősítéseként dobta be a csatlakozás lehetőségét.
A GUAM most az Egyesült Államokkal, Japánnal és Lengyelországgal kötött különmegállapodást, Washington azonban az ennél is több szíves invitálásra azt válaszolta, hogy megelégszik a megfigyelői státussal.
A konkrét kérdések között a néhány héttel ezelőtti krakkói energiacsúcs egyfajta folytatásaként az első helyen szerepelt a Kaszpi-tengeri kőolajszállítás Európába az ukrán Odessza–Brodi– Plock–Gdansk vezetéken keresztül, vagy a Baku–Tbiliszi–Poti vasútvonal építése.
A házigazda megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a négy volt szovjet tagköztársaságból álló csoport mára komoly szervezetté nőtte ki magát, amely számos ország érdekeit szolgálja. Aliyev elmondta, hogy a GUAM tagjai politikai és gazdasági integrációra törekszenek Európával, és ebben kulcsfontosságú szerepet fog játszani az energiaellátás. Lech Kaczynski lengyel elnök üdvözölte a GUAM-államok együttműködését, és támogatásáról biztosította néhány állam euroatlanti integrációját. Lengyelország arra törekszik, hogy csökkenjen az Európai Unió függése Oroszországtól az energiaellátás terén. Grúz bejelentés szerint a résztvevők megvitatták az országaik területén lévő konfliktusövezetekben – Abháziában, Dél-Oszétiában, Moldova Dnyeszteren túli területén – békefenntartó szerepet vállaló közös rendőri erő létrehozását is.

Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!