Feneketlen mélység

2007. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fecseg a felszín, hallgat a mély – nem csupán a Dunánál, hanem a magyar labdarúgásban is. Hogy miről hallgat, azt csak találgathatjuk, de éppen az a dolgunk, hogy kitaláljuk, hiszen a lényeg a mélyben rejlik. Hogy miről fecseg most, a válogatott aktuális fiaskói kapcsán – 2-0 Krétán a görögök, és 4-0 Oslóban a norvégok ellen Európa-bajnoki selejtezőn –, az viszont nem kérdéses. Várhidi Péter szövetségi kapitány a médiát okolja a kudarcokért – ez az egyik sláger, a másik meg az, hogy a nemzeti csapat az ígéretekkel ellentétben egyáltalán nem fiatal. Elég gyorsan rövidre zárhatjuk e két témát, főképp utóbbit, egzakt életkori adatok alapján. Novemberi debütálásakor Kanada ellen Várhidi nagyjából 23 éves átlagú csapatot dobott pályára, ám ha kivesszük a 36 éves veterán kapust, Végh Zoltánt, s felsoroljuk a 18-19 éves sihedereket (Filkor Attila, Farkas Balázs, Németh Krisztián, Hrepka Ádám, Vass Ádám), akkor az ígéret szép szónak tetszett. A februári ciprusi tornán kevesebb mint 21 évnyi átlagkorú alakulat szerepelt a lettek ellen, ami tényleg fiatal. Az Eb-selejtezőkre viszont négy évet „öregedtek” a fiúk, ez a nemzetközi szinten megszokott átlagnak megfelelő, így „átlagosan” játszadoztak el velük a görögök és a norvégok.
De miért is jött elő a kor kérdése? Éppen Várhidi miatt, s ez már átvezet a média szerepére. A szakvezető nagy dérrel-dúrral beharangozta a korábban általa is edzett utánpótlás-játékosokat, az erőltetett fiatalítással a sajtó egy része egyetértett, másik része meg nem. Ezzel még nincs gond. Aztán viszont a kapitány minden különösebb indoklás nélkül kihagyogatta az ifjoncokat, s összerakott egy másik, idősebb csapatot. S vélhetőleg jobbat is, már persze magunkhoz képest, mert az ellenfeleknek mindegy, kit vernek simán. Ám Várhidi még mindig a hároméves türelmi időt szajkózza meg hogy szép jövő előtt áll csapata, s a vereségek milyen jó alapot jelentenek a további építkezéshez, miközben világklasszisokat fedez fel a görög kispadon. Amikor pedig szembesül a saját nyilatkozataival, harcosan hajtogatja, nem engedi bántani a csapatát. Mintha bárki bántotta volna Gerát, Hajnalt vagy mást.
Egy embernek ki kell állni a szavaiért és a tetteiért, s Várhidi Pétert a tettei is minősítik, például Huszti Szabolcs kihagyása a keretből a görögök előtti mérkőzésen. Úgy fogalmazott, szakmai alapon döntött, szerinte a jelenlegi legjobb formában lévő, a német Bundesligában bizonyított magyar futballista nem illik bele a csapatszerkezetbe. Ha ezt komolyan gondolja, nem ért a sportághoz, nem ért a pedagógiához, de ennél még sokkal rosszabb, hogy utólag letagadta, amit mondott, pontosabban, amit Huszti mondott neki. Így viszont belecsúszott egy olyan hazugságspirálba, ahonnan nézve már tényleg gonoszkodásnak tűnik minden korábbi kijelentésének felhozása. S ne feledjük azt az azóta sem cáfolt információt, hogy a háttérben gazdasági okok mozgatták a döntés rugóit.
Igaztalanok lennék Várhidi Péterrel, ha szavahihetetlenségét egyedi esetként minősítenénk. Nincs ezzel egyedül a Magyar Labdarúgó-szövetség berkein belül. Kisteleki István elnök legutóbb éppen a Huszti-ügyet próbálta bagatellizálni azzal, hogy ellensúlyként ugyanakkor bejelentette, augusztusban jönnek hozzánk a világbajnok olaszok. Aztán kiderült, ez egyszerűen nem igaz. Szinte már nekünk kínos felemlegetni, hányszor mondta korábban a szövetség irányítója, nem akar a sportági liga elnöke lenni (aztán az lett), majd hányszor, hogy nem akar az MLSZ elnöke sem lenni (az lett). Amikor a közgyűlés megválasztotta – jellemző, felajánlotta riválisának, Peter Pelladynak, hogy mindketten lépjenek vissza, aztán megszegte a szavát –, egy kolléga megkérdezte tőle: „Tarthatjuk magunkat ahhoz, amit most mondott, vagy holnap kiderül, ez is hazugság volt?” És Kisteleki nem kérte ki magának az indiszkréciót, hanem elkente a dolgot. Más módszerrel viszont célt ért: a rámenős kolléga egyszer csak az MLSZ alkalmazottja lett, egy kritikussal kevesebb…
Ebben a közegben csoda-e, ha a magyar labdarúgás ott tart, ahol? Nem ékeskednék más tollával, bevallom, egy szerkesztőségbe betelefonáló olvasó fogalmazta meg azt, hogy ami most folyik, az az MLSZ konvergenciaprogramja. S a párhuzamok tényleg kísértetiesek. Ahogy annak idején Gyurcsány Ferenc perzselte fel maga mögött a földet a hatalom érdekében, úgy tesz Kisteleki is. Előbbi saját korábbi minisztériumát szüntette meg, mert már nem kellett az ugródeszka, utóbbi a ligát, hasonló okokból, s az esetleges okvetetlenkedők kiiktatására. Gyurcsány a világpolitikában hiteltelenedett el hazugságai segítségével, Kistelekit a 2012-es Eb-pályázat kapcsán röhögték körbe az Európai Labdarúgó-szövetségben (UEFA). Mégis, mi az üzenet? Azért szidnak, mert a reformok útjára mertünk lépni…
Dehogy. Parciális gazdasági érdekeket képviselnek, s ezt átkommunikálva, áttematizálva próbálják valahogy lenyomni az érintettek torkán. A nagypolitikából térjünk viszsza a fociba, mert itt legalább világosnak látszik, hogy Kisteleki István klubérdeket képvisel, több-kevesebb sikerrel. Aki így vagy úgy, de szembement vele, azt eltiltották, meghurcolták, leváltották. Az utánpótlás-válogatottak speciális piaci pultnak mondhatók, ahonnan azt kiabálják: tessék, tessék, itt a tehetséges ifjú játékos, vegyék, vigyék! Félve mondjuk, de meg vannak számlálva a kiemelkedően legeredményesebb utánpótlás-szakvezető, Róth Antal napjai is, hiszen szinte percenként veszik el tőle a használható játékosokat. Még tartja magát, legutóbb a letteket verte 1-0-ra gyakorlatilag ismeretlenekből álló gárdája, de ami késik, nem múlik. Nem tartozik a szekértáborhoz.
A magyar futball tragédiája abban áll, egyrészt valaha túl magasan állt a csillaga ahhoz, hogy a mostani mélypont ne tűnjön sorstragédiának, másrészt olyan kurzus vezeti, amelynek nincsen semmilyen, de főképpen szakmai és erkölcsi alapja a rendbe hozásához. Mert annak idején, amikor Baróti Lajos vagy Illovszky Rudolf számított mércének, akkor a problémák ellenére még bízhattunk valamiben. Most már semmiben. Látták a norvég Pedersen arcát, ahogy gúnyosan mosolyogva nézte a mieink szerencsétlenkedését? Ezt azért még nehéz megszokni.
S közben itthon egyre kevesebben bosszankodnak azon, hogy évek óta a legkönnyebb selejtezőcsoportba kerül a válogatott, de legfeljebb az ötödik helyért csatázhat, hogy az ígéret ellenére nem fiatal, hogy megint a média a hibás kudarcokban. A szurkolók, a közvélemény beletörődését a sajtó is követi: a norvégok elleni Eb-selejtezőre nem küldött Oslóba tudósítót az egyetlen magyar sportnapilap, a Nemzeti Sport. Ilyen válogatott tétmérkőzéssel kapcsolatosan gyakorlatilag még nem történt. Van ugyan mire fogni (orvoskongresszus miatt nem akadt szállás), de sejtjük, mi a lényeg: nem érdemes az újabb, előre kalkulálható kudarcért pénzt kidobni.
A fertő, amelybe a magyar labdarúgás süllyedt, mély. Saját magát a hajánál fogva nem képes kihúzni, s főnixmadárként sem éled újjá. Ám ettől még a felszín fecsegése mögött érdemes figyelni a mélység hallgatását. Hátha valami mégis kibukik belőle. Egy tiszta hang.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.