Folytatódó szópárbaj?

2007. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg korábban alapvetően a gazdag Észak és a szegény Dél – legalábbis képletes – szembenállása jellemezte a G8-ak találkozóit, most egyre inkább előtérbe kerülnek bizonyos belső törésvonalak. A legnyilvánvalóbb ezek közül is az Egyesült Államok és Oroszország utóbbi időben növekvő szembenállása, így könnyen lehet, hogy az eredménytelenséget és a szövetségesek vitáit eltakarandó, a heiligendammi felek – a nagy nyilvánosság előtt legalábbis – éppen a Moszkva és a Nyugat közötti problémákat domborítják ki.
Erre utalnak többek között az utóbbi napok különösen éles üzenetváltásai is. Mindez persze nem okvetlenül garancia a nyílt konfrontációra, hiszen a mostanihoz hasonló retorikai megalapozást láttunk, hallottunk már máskor is az ilyen nagy csúcsok előtt, amelyeken aztán már jóval mérsékeltebb hangot ütöttek meg a felek. Erre mutató jel, hogy Putyin határozott megnyilatkozásai után külügyminisztere, Szergej Lavrov már megengedőbb volt, amikor kijelentette, Oroszország egyelőre nem mondja fel a hagyományos fegyverek korlátozásáról szóló szerződés végrehajtását. Nem illene a Kreml céljaiba sem egy felesleges ütközés, hiszen az új külpolitikai elveknek megfelelően Moszkva a korábbiaknál határozottabban, ám konfrontációk nélkül szeretné védeni érdekeit. Feltéve, ha mindezt mások engedik. A tárgyalások pszichikai előkészítéseként értelmezhető, ha Kínával, Kubával, Venezuelával egy sorba állítva azt vetik Putyin szemére, hogy vezetése alatt Oroszországban kisiklottak az ígéretesen induló reformok, és nincs előrehaladás a demokrácia terén. A nyomásgyakorlás eszközének tűnik az is, hogy éppen most állt ki a második világháborús emlékmű ügyében az amerikai kongresszus Észtország mellett.
A nyilvánvaló véleménykülönbségek – rakétavédelem, Koszovó, Irán – és a sokakat megijesztő retorika ellenére sem törekszik azonban feltehetően senki sem a nyílt konfrontációra Heiligendammban. Már csak azért sem, mert Oroszországról sem teljesen egyezik például Berlin, Párizs és Washington véleménye. A szamarai csúcshoz hasonlóan tompíthatja a lehetséges viták élét maga Putyin is, aki a határozott érdekvédő mellett a civilizált partner képét is igyekszik erősíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.