Meglepő a tempó: hetente két erőművet adnak át Kínában. A globális klímaváltozás elleni küzdelem korában a kommunista ország új létesítményei évente kilenc százalékkal növelik a szén-dioxid-kibocsátást. Minderre Nagy-Britannia klímaváltozással foglalkozó vezető politikusa, John Ashton, a külügyminisztérium munkatársa hívta fel a figyelmet. Ashton – a BBC-nek kifejtett – véleménye szerint a gazdag nemzeteknek példát kell mutatniuk Kínának. A megállapítás azután hangzott el, hogy megjelent egy tanulmány, amely szerint az ázsiai ország már most a világ legnagyobb károsanyag-kibocsátója.
Holland számítások szerint Kína kilencszázalékos növekedésével szemben az Egyesült Államok 1,4 százaléknyi emelkedést produkált tavaly. – Ez hatalmas kihívás – közölte Ashton kínai látogatásáról hazatérve. – Meg kell győznünk őket arról, hogy nem szükséges mindenáron választaniuk a gazdasági prosperitás és a klímavédelem között. Segítenünk kell nekik egy olyan jövőt elérni, amelyben alacsony a károsanyag-kibocsátás – tette hozzá.
A képviselő szerint ez elsősorban morális kérdés. A legtöbb üvegházhatást okozó gázt a fejlődő országok bocsátják ki, anélkül, hogy bármiféle kényszert éreznének arra, hogy a klíma miatt aggódjanak. Ezzel együtt mégsem lehet egyedül Kínát okolni a kedvezőtlen folyamatért – véli John Ashton –, hiszen az ázsiai államban előállított termékeket a nyugati piacokon értékesítik. Sőt ezek a javak sok esetben nyugati cégek tulajdonában lévő kínai üzemekben készülnek. Mindezen túl ha az egy főre jutó környezetszennyezést nézzük, a kommunista ország jobban áll a gazdag nemzeteknél, ahol öt-hatszoros érték jut egy-egy állampolgárra.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban