Konstruktív Putyin–Bush-párbeszéd

Amint az várható volt, a feszültté vált amerikai–orosz viszony és a klímaváltozás játszotta a legfőbb szerepet a G8 – a világ hét legfejlettebb ipari állama (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán), valamint Oroszország – csúcstalálkozójának második napján. Az elmúlt napok kemény hangú üzenetei ellenére ugyanakkor az ilyen csúcsokon immáron szokásos konstruktív párbeszéd jellemezte Bush és Putyin négyszemközti megbeszélését.

Hírösszefoglaló
2007. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország és az Egyesült Államok hadászati párbeszédet kezd a rakétaelhárító-rendszerek problémájáról katonai vezetők és diplomaták részvételével – jelentette be tegnap George W. Bush amerikai elnök Vlagyimir Putyin orosz államfővel a G8-csúcstalálkozó keretében Heiligendammban megtartott találkozója után. Putyin kijelentette, ha Washington és Moszkva átláthatóan együttműködik a rakétavédelem kérdésében, nem lesz semmilyen probléma. Bejelentette: javasolta az amerikai elnöknek, hogy használják közösen az Azerbajdzsán területén Oroszország által működtetett rádiólokációs rendszert.
Mint emlékezetes, a csúcstalálkozó megkezdése előtt Putyin arra hívta fel a figyelmet, hogy Oroszország ismét beirányozza rakétáit európai célpontokra, ha az Egyesült Államok folytatja rakétavédelmi rendszerének kiépítését az orosz határok közelében. Washington januárban fordult a cseh kormányhoz azzal a kéréssel, hogy engedélyezze egy radarállomás felépítését Csehországban, amely az amerikai rakétavédelmi pajzs része lenne. Hasonló kérést intézett Lengyelországhoz is, ahol egy rakétaelhárító támaszpontot szeretne létesíteni. (A cseh közvéleményt egyébként – a STEM közvélemény-kutató intézet felmérése szerint – nem győzte meg Bush Prágában nemrég elmondott beszéde arról, hogy az ország területén szükség lenne egy amerikai radarállomásra.)
Bush és Putyin tegnapi konstruktív párbeszédét ellensúlyozva Mihail Gorbacsov volt szovjet államelnök kijelentette: az Egyesült Államok rakétavédelmi tervei kihívók és egy újabb hidegháborút idézhetnek elő. Gorbacsov a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: „az Egyesült Államok saját magát szorítja sarokba, elvesztette hitelét a világon”. Gorbacsov szerint Washington magabiztos, arrogáns, megfélemlítésre építő magatartása elüt attól a szellemtől, amely a hidegháború lezárultával kialakult.
Az amerikai és az orosz elnök találkozóját megelőzően külpolitikai kérdésekről, mindenekelőtt a közel-keleti válságról, az iráni atomprogramról és Koszovóról kezdtek tárgyalásokat a G8-csoport állam- és kormányfői. Diplomáciai források szerint Nicolas Sarkozy francia elnök javaslatára megállapodtak abban, hogy elhalasztják a szavazást az ENSZ-ben a Koszovó jogállását rendező határozattervezetről. Egyetértettek abban is, hogy célul tűzik ki a környezetet leginkább szennyező szén-dioxid-kibocsátás ötvenszázalékos csökkentését 2050-ig. Angela Merkel német kancellár kiemelte: a klímaváltozás elleni törekvéseket az ENSZ vezényli majd.

Francia–brit egyetértés az alkotmányról. Nicolas Sarkozy francia elnök és Tony Blair brit kormányfő megállapodásra jutott annak a szerződéstervezetnek a tartalmi kereteit illetően, amely a korábban célul kitűzött európai alkotmány helyett egyszerűsített formában írná le az Európai Unió intézményrendszerét – jelentette a távirati iroda. A francia elnök ezt annak nyomán szorgalmazta, hogy 2005-ben a francia és a holland népszavazáson elutasították az átfogó európai alkotmánytervezetet. Az egyszerűsített szerződést nem kell majd népszavazásra bocsátani.

Tesztelték a biztonságiakat. A George W. Bush biztonságát vigyázó amerikai szolgálat emberei nem bíznak német kollégáikban. Erre utal az amerikai elnök kísérőinek rejtett tesztje. Bőröndbe csomagolt plasztik robbanóanyaggal tették próbára a Heiligendammba vezető utak egyik ellenőrzőállomásának munkatársait. Az átvilágítótechnika azonban riasztotta a rendőröket, akik annak ellenére nyomára bukkantak a robbanóanyagnak, hogy abból csak csekély mennyiséget rejtettek el a „provokátorok”, akik azután felfedték kilétüket, mint az amerikai biztonsági erők tagjai.

A gyermekek is szóhoz jutottak. Heiligendamm szomszédságában megkezdte munkáját a Junior 8-konferencia. A G8-csúcstalálkozón részt vevő államok képviselői mellett több fejlődő ország küldötte vesz részt az összesen hetvennégy gyermekpolitikus megbeszélésén, akik az UNICEF meghívására jöttek össze. Az afrikai gazdasági élet kilátásairól, az energiatartalékok felhasználásáról, az AIDS elleni küzdelemről alkotott véleményüket nyolctagú küldöttség ismertetheti meg személyesen a G8 vezetőivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.