Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a KDNP annak tisztázására, miért módosították 2003-ban a Gripen vadászgépek beszerzésére vonatkozó 2001-es szerződést, amelynek eredményeképpen a bérleti díj jelentősen, 108 milliárdról 210 milliárdra emelkedett. Simicskó István, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke emlékeztetett: a szocialista–szabad demokrata kormány 2003-ban módosította a svéd állammal megkötött szerződést, ezt akkor senki sem értette, hiszen olyan berendezések beszerzése történt meg utólag, amelyek légi utántöltési képességgel látták el a gépeket. – Nem hangzott el igazából ésszerű indoklás akkor – fogalmazott a KDNP-s képviselő, aki szerint a svéd sajtóban most megjelent hírek, hogy egy osztrák személy kenőpénzt kapott azért, mert közbenjárt a Gripen-üzlet létrejöttében, új megvilágításba helyezték az akkor történteket. – A pénzmozgás, amiről a svéd sajtó hírt adott, a feltételezések alapján 2002 márciusában történhetett – tájékoztatott Simicskó István.
– Ha a Fidesz szembenéz a tényekkel, vállalja, hogy az eredeti, 2001-es döntés részleteit megvizsgálják, akkor az MSZP támogatja a vizsgálóbizottság felállítását – reagált Tóth Károly (MSZP).
Az Orbán-kormány 2001. szeptember 10-én döntött úgy, hogy 14 Gripen vadászgépet bérel a svéd államtól. Demeter Ervin, az Orbán-kormány titkosszolgálati minisztere tegnap kijelentette: semmilyen lobbitevékenységet nem érzékelt a Gripen vadászgépek beszerzése körül.
Az SVT svéd televízió kedden sugárzott tényfeltáró műsorából kiderült: mintegy nyolcmillió dolláros kenőpénzre tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripent gyártó BAE Systems-SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert