Nem lesz adóhadsereg

Közel kétszeresére emelnék az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) kötelékében tevékenykedő revizorok számát – röppent fel a héten a hír, azóta azonban kiderült: a kormány csak később határoz, és duplázásról szó sincs. Szakemberek úgy látják, a július elsején életbe lépő elvárt adó befizetését nem lesz képes megfelelően ellenőrizni az APEH.

Kiss Roland
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jeleztük a kormánynak, hogy a növekvő feladatok ellátása szükségessé teszi a revizorok számának megemelését, arról azonban szó sincs, hogy a létszám 2800 fővel bővülne, ahogy az korábbi hírekben szerepelt – közölte lapunk kérdésére Bakonyi Ágnes, az APEH új szóvivője. Hozzátette: a napi állás szerint 2765 ellenőr dolgozik a hatóságnál, ám ez folyamatosan változik, hiszen még az 500 fős bővítés sem zárult le. – Komoly hiba lenne, ha valóban egyszerre vennének fel közel háromezer új revizort. Ez a lépés már-már megrendítené az új feladatok súlya alatt nyögő APEH-ot – vélekedett lapunk kérdésére Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adóigazgatója is. Rámutatott: a létszám bővítésére ugyanakkor valóban szükség van, hiszen Magyarországon minden ötödik forint adózatlanul folyik el.
A kérdés időzítésében fontos szerepe lehet annak, hogy július 1-jén válik hatályossá a minimumadóról szóló szabályozás, amely ellenőrzéseket helyez kilátásba a mentességet kérő cégeknél. Vámosi-Nagy szerint azonban még az újfajta „elvárt adónak” a bevezetése sem indokol több ezer fős létszámbővítést. Az viszont tény, hogy az új adó kapcsán felmerülő feladatok miatt más területekről vonnak majd el ellenőröket. Szakemberek tapasztalata szerint egyes területeken már eleve lecsökkent az ellenőrzések száma a vagyonosodási vizsgálatok hatására. Erről számolt be lapunk kérdésére Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke is. – Az APEH igyekszik erősnek mutatni magát, bizonyos jelek azonban kétségessé teszik ezt – állapította meg a szakember. Rámutatott: míg egy vagyonosodási vizsgálat tavaly átlagosan több, mint kilencmillió forintos adómegállapítással zárult, idén ez a szám egyelőre csak 5,3 millió forint körül jár. Gondok lehetnek tehát az adózók kiválasztásával, eközben viszont talányos, hogy milyen eredmény várható attól a céltól, amely szerint a revizorok idén különös figyelmet fordítanak az egyéni vállalkozók jövedelmét igazoló bizonylatok ellenőrzésére.
Egyelőre annyi biztos, hogy Veres János pénzügyminiszter leszögezte: a revizorok létszámának bővítéséről csak a 2008-as költségvetés tervezése során születhet döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.