Visszalépett a magyar pszichiátria ősatyjaként számon tartott Schwartzer Ferenc oldalági leszármazottja az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetre (OPNI) irányuló követelésétől. A Bárándy György ügyvéd által képviselt család arra hivatkozva szerette volna megszerezni a Lipótként ismertté vált egykori tébolydát, hogy tudomása szerint a budai hegyvidék egyik legdrágább részén fekvő kastélyépületet Schwartzer adományozta a magyar államnak. A XIX. század második felében történt adományozás feltétele pedig az volt, hogy az épületet legalább 200 évig a pszichiátria szolgálatában kell tartani. Bárándy Györgytől megtudtuk: az elmúlt hetekben nem sikerült fellelni az ajándékozásra utaló dokumentumot, így a követeléstől elálltak. Kapronczay Károly, a Semmelweis Egyetem Orvostörténeti Múzeumának főigazgatója az MTI-nek adott nyilatkozatában közölte: nincs alapító okirata az intézménynek, mert azt annak idején rendeleti úton hozták létre.
Időközben a Magyar Nemzetnek levelében a Fővárosi Földhivatal is megküldte az OPNI eredeti kézzel írott, illetve a későbbi gépelt tulajdoni lapjának másolatát. Ebben a magyar államot mint tényleges tulajdonost 1896-tól jegyzik. Eltérést mutat azonban egy 1883-as szolgalmi jogról szóló bejegyzés, amit egy vízmedence építési és fenntartási munkálatainak elvégezhetősége céljából alapítottak. Mindez azért fontos, mert Bárándy György korábban a Magyar Hírlapban úgy nyilatkozott: a család igazát erősíti, hogy vélhetően meghamisították az OPNI tulajdoni lapját. Azon ugyanis 1883-as bejegyzéssel „jogosultként” szerepel a Fővárosi Tanács VB, holott a tanács csak a második világháború után jött létre. A földhivatal által megküldött iratmásolatokból kiderül, hogy a szolgalmi jogosultságot eredetileg (a kézzel írt dokumentumon) még „Budapest főváros javára” jegyezték be. Egy későbbi, gépelt verzióban viszont már a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága szerepel ezen a helyen.
A neves ügyvéd a földhivatal magyarázatától eltekintve úgy látja, hogy hitelesen kellett volna átjegyezni a jogosultságot, hiszen így hamis állítás szerepel az iraton.
– Az 1800-as években sem VB, sem tanács nem volt – mondta lapunknak Bárándy.
A szolgalmi jog kérdése azonban mit sem változtat a tulajdonos személyén, így egyelőre aligha akadályozható meg a 15 milliárd forint értékűre becsült ingatlanegyüttes privatizációja.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert