A kormány elképzelései szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatósága teljes mértékben megszűnne, míg a jegybanki alapkamatról is döntő monetáris tanács tagjainak száma csökkenne – derül ki Tátrai Miklósnak, a Pénzügyminisztérium államtitkárának az Országgyűlésben elhangzott tegnapi expozéjából. A törvény módosításának legfontosabb pontja, hogy az MNB monetáris tanácsa – mindössze két évvel azután, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a grémium bővítését kezdeményezte – ismét kevesebb létszámmal, öt-hét fővel működne. A javaslat megfelel az európai normáknak, a 27 tagú Európai Unióban ugyanis Lengyelország kivételével nem találni a magyarhoz hasonló szerkezetű monetáris tanácsot.
A tegnapi vitában Hargitai János a KDNP részéről arra emlékeztetett, hogy az új uniós tagállamok közül egyedül hazánkban függ a monetáris tanács összes tagjának kiválasztása a miniszterelnöktől, így a többi országtól eltérően óriási a kormányzati befolyás a monetáris politikára. Az ellenzéki képviselő emlékeztetett: a testület két évvel ezelőtti bővítése csupán politikai célokat szolgált, szakmai alapja nem volt az akkori döntésnek. – Egyedülálló, hogy nálunk mindent Gyurcsány Ferenc dominál – fogalmazott a távirati iroda tudósítása szerint a kereszténydemokrata képviselő. A fideszes Dancsó József az MNB igazgatóságának megszüntetését nevezte aggályosnak, egyben utalt arra, hogy a jegybankelnök egyszemélyi felelőssége a jövőben még nagyobb lesz.
Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára alaptalannak értékelte az ellenzéki ellenvetéseket, és arra hívta fel a figyelmet, hogy az MNB legfontosabb döntéseit minden esetben a monetáris tanács hozza meg a jövőben is. A kamatmeghatározó testület létszámának csökkentésére és az MNB igazgatóságának megszüntetésére még áprilisban tett javaslatot Simor András jegybankelnök.
Elemzők szerint a mostani módosítás rávilágít arra, hogy két évvel ezelőtt – Járai Zsigmond elnöksége idején – Gyurcsány Ferenc indokolatlanul, pusztán politikai okokból bővítette ki a monetáris tanács létszámát, így alkotmányossági szempontból aggályos módon, a jegybanktörvényt megkerülve kívülről beleavatkozott az MNB működésébe. A tanács létszámának mostani visszaállítása így gyakorlatilag beismerése annak, hogy tisztán politikai játszma állt a bővítés mögött.

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő