Szétszavaznak a koalíciós pártok

Az egyre kitapinthatóbb koalíciós feszültséget jelzi, hogy az MSZP és az SZDSZ egyre többször szétszavaz a parlamentben. A pártok természetesen egymásra mutogatnak; mindkét politikai erő úgy véli, hogy a másik nem egyeztet vele a döntésekről.

Munkatársunktól
2007. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szocialista politikusok szerint a szabad demokrata vezetésű gazdasági minisztérium „nem folytatott korrekt egyeztetést” például a biomassza-elszámolással vagy az elektronikus útdíjfizetés szabályozásával kapcsolatban – írja a Hírszerző. Az SZDSZ viszont a villamosenergia-törvény „szétmódosítása” miatt orrolt meg az MSZP-re. A hírportálnak SZDSZ-es források azt mondták, hogy az MSZP összejátszott a Fidesszel, hogy így „heréljék ki” Kóka János javaslatait. A már említett biomasszakérdésben a gazdasági miniszter által elképzelt versenyhelyzet nem állt elő, mert a tüzelőanyag átvételi árát fixálta a szocialista módosítás. A szocialisták szerint viszont Kókáék mindent erővel próbálnak lenyomni a nagyobbik kormánypárt frakciójának a torkán, több döntés előtt érdemi egyeztetés nem is zajlik a pártok között.
Szocialista politikusok szerint a frakciónak elege lett az SZDSZ keménykedéséből, ezért fordul elő időnként, hogy leszavazza a szabad demokrata javaslatokat. Ezek azonban – egyelőre – igazán fajsúlyos vagy legalábbis a médiában felkapott kérdéseket nem érintenek. – Az elmúlt évben túl sokszor kellett a képviselőknek igennel szavazniuk, mert ezt kívánta a kormány, illetve a koalíció érdeke – jelezte egy szocialista politikus.
Hétfőn azonban volt olyan javaslat, amelyben az ellenzék az SZDSZ-szel szavazott együtt, így bukott el a szocialista javaslat. A külügyi bizottság ugyanis azt indítványozta, hogy a parlament sürgősséggel tárgyalja meg a határon túli magyarok költségvetési támogatását. Ezt Veres János pénzügyminiszter ellenezte, és kérte a szocialistákat, ne szavazzák meg a javaslatot. Az MSZP-frakció önmagában is megosztott volt a kérdésben, végül az ellenzék támogatásával mégis átment az indítvány. Az állami vagyonnal kapcsolatos jogszabály-módosítás – amelyet a szocialisták terjesztettek elő – az ellenzék támogatásával valósult meg, az SZDSZ itt is hoppon maradt. Eörsi Mátyás (SZDSZ) ironikusan már MSZP– Fidesz-nagykoalícióról beszélt. A koalíció legfőbb próbája a jövő héten következik el. Az SZDSZ ugyanis június 25-ig adott időt az MSZP-nek arra, hogy megállapodjanak az egészségügyről. Göndör István (MSZP) szerint a szétszavazgatásoknak nem kell nagy jelentőséget tulajdonítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.