Jövő hét kedden alakítják meg a sztrájkbizottságot a Pécsi Tudományegyetem (PTE) klinikáin – tudtuk meg Illés Józseftől, az OSZSZ alelnökétől, aki egyben a pécsi tagszervezet elnöke is. Hangsúlyozta, mind az intézmények vezetői, mind az alkalmazottak tűrőképességük határán vannak. Nem az egyetemmel állnak szemben, de a sztrájk legális alapjait itt kell megteremteniük. A munkáltatótól pedig annyit kérnek, hogy a kormányzati megszorítások következményeit csillapítsák.
A pécsi klinikák az új finanszírozási szerződés szerint mindöszsze a tavalyi támogatás nyolcvanöt százalékával számolhatnak, annak ellenére, hogy az egyetem súlyponti kórház lett, s a kiemelt intézmények általában közel száz- százalékos támogatást kaptak. A PTE esetében ez közel kétmilliárdos mínuszt jelent. A szerződés betartásához több száz embert kellene elbocsátani, ami Illés szerint elképzelhetetlen, ezzel ugyanis veszélybe kerülne a betegellátás – persze kérdéses, hogyan fognak sztrájkolni, hiszen már most szinte csak ügyeleti ellátásra futja erejükből. Az egyetem az előnytelen szerződés által okozott kiesés mellett egy két és fél milliárdos hiányt is görget maga előtt, amit annak köszönhet, hogy a 2002-es kormányváltás óta – kényszerűen – a PTE költségvetéséből kell finanszírozni a hitelből épített szívgyógyászati centrum költségeit annak ellenére, hogy eredetileg a minisztérium vállalta a törlesztést.
Mint arról már lapunk is beszámolt, a Semmelweis Egyetem (SE) szakszervezeti vezetői néhány nappal ezelőtt döntöttek a sztrájkbizottság megalakításáról. Úgy látják ugyanis, hogy az elmúlt időszak kormányzati intézkedései súlyos finanszírozási válságot eredményeztek.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban