Pillanatnyilag 24 személyt vádolnak azzal, hogy a tévészékház szeptemberi ostromakor megvalósította a közérdekű üzem megzavarását, nevezetesen jelentős mértékben megzavarta a köztévé működését. Ez a bűncselekmény öt év börtönnel is szankcionálható.
A Nemzeti Jogvédő Alapítvány munkatársa, Gyurta Tibor ügyvéd lapunknak elmondta: egyik védence ügyében áttanulmányozta a vonatkozó jogszabályokat, és abból egyértelműen kiderül, hogy a televízió székházában folyó munka, a műsorszerkesztés, illetve -készítés nem minősül közüzemnek. A vonatkozó jogszabályok a televízió műsorainak készítését hangsúlyozottan kiveszik a közüzemi definícióból, még akkor is, ha az adással is együtt jár. A Magyar Televízió Zrt. az 1996-os médiatörvény értelmében műsorszolgáltatónak minősül, a távközlési tevékenységet az Antenna Hungária Zrt. végzi. Az ügyvéd úgy véli: védenceinek súlyos börtönbüntetéssel fenyegető megvádolása teljesen abszurd, nemcsak jogilag, de életszerűségét tekintve is.
– Egyiküket azzal vádolják, hogy elrúgott egy pillepalackot, és ezzel veszélyeztette a közüzemet. A másik vádlott pedig állítólag egy autó tetején ugrált, és így tette lehetetlenné a folyamatos műsorszórást – mondta el Gyurta Tibor. Az ügyvéd véleménye szerint a köztelevízió viszont valóban törvényt sértett, kétszeresen is. Egyrészt azzal, hogy nem olvasták be a tüntetők petícióját. – A közszolgálati műsorszórónak kötelessége hitelesen tájékoztatni minden közérdeklődésre számot tartó eseményről, az eltérő véleményeket is beleértve. Tehát a televízió a tüntetők petíciójának elutasításával is törvénysértést követett el, a másikat viszont azzal valósította meg, hogy nem tudósított a székház körül folyó eseményekről, és hajnalban be is szüntette az adást. Ezzel megsérült a véleménynyilvánítás alkotmányos alapjoga is – szögezte le Gyurta Tibor, hozzátéve: reményei szerint a bíróság a jogszabályoknak megfelelően fog dönteni. Ő mindenesetre már megtette az ilyen vádiratokon alapuló eljárások megszüntetésére vonatkozó indítványát.
A köztelevízió kötelességmulasztásával kapcsolatban fontolgatják a jogi lépéseket. Mint ismeretes, kizárólag a Hír TV közvetítette az eseményeket, Császár Attilát, a riportert később lőszerrel való visszaélés miatt citálták bíróság elé.
Kert Attila, a Magyar Televízió hírigazgatója a fentiekre reagálva azt mondta: nem volt petíció, csak az ostrom végéhez közeledve juttattak be a tévészékházba egy kézzel írt papírt. – Annak eldöntése, hogy ez mennyire tarthatott számot közérdeklődésre, a mi szakmai döntésünktől függött. – A dolgot a maga hírértékén kezeltük – fogalmazott Kert Attila. Hozzátette: a tévészékház körülötti eseményeket – amíg technikailag lehetséges volt – közvetítették; később ennek lehetőségét nullára redukálta az a tény, hogy az épületet támadták.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok