Törvényt sértett a közszolgálati televízió?

Kétszeresen is megsértette a közszolgálati televízió a hatályos médiatörvényt a „tévéostrom” alkalmával – állítja Gyurta Tibor ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány munkatársa. A köztelevíziónak ugyanis a törvény értelmében be kellett volna olvasnia a tüntetők petícióját, valamint tudósítani kellett volna az eseményekről: ehelyett rajzfilmeket sugároztak, majd megszakították az adást.

Munkatársainktól
2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pillanatnyilag 24 személyt vádolnak azzal, hogy a tévészékház szeptemberi ostromakor megvalósította a közérdekű üzem megzavarását, nevezetesen jelentős mértékben megzavarta a köztévé működését. Ez a bűncselekmény öt év börtönnel is szankcionálható.
A Nemzeti Jogvédő Alapítvány munkatársa, Gyurta Tibor ügyvéd lapunknak elmondta: egyik védence ügyében áttanulmányozta a vonatkozó jogszabályokat, és abból egyértelműen kiderül, hogy a televízió székházában folyó munka, a műsorszerkesztés, illetve -készítés nem minősül közüzemnek. A vonatkozó jogszabályok a televízió műsorainak készítését hangsúlyozottan kiveszik a közüzemi definícióból, még akkor is, ha az adással is együtt jár. A Magyar Televízió Zrt. az 1996-os médiatörvény értelmében műsorszolgáltatónak minősül, a távközlési tevékenységet az Antenna Hungária Zrt. végzi. Az ügyvéd úgy véli: védenceinek súlyos börtönbüntetéssel fenyegető megvádolása teljesen abszurd, nemcsak jogilag, de életszerűségét tekintve is.
– Egyiküket azzal vádolják, hogy elrúgott egy pillepalackot, és ezzel veszélyeztette a közüzemet. A másik vádlott pedig állítólag egy autó tetején ugrált, és így tette lehetetlenné a folyamatos műsorszórást – mondta el Gyurta Tibor. Az ügyvéd véleménye szerint a köztelevízió viszont valóban törvényt sértett, kétszeresen is. Egyrészt azzal, hogy nem olvasták be a tüntetők petícióját. – A közszolgálati műsorszórónak kötelessége hitelesen tájékoztatni minden közérdeklődésre számot tartó eseményről, az eltérő véleményeket is beleértve. Tehát a televízió a tüntetők petíciójának elutasításával is törvénysértést követett el, a másikat viszont azzal valósította meg, hogy nem tudósított a székház körül folyó eseményekről, és hajnalban be is szüntette az adást. Ezzel megsérült a véleménynyilvánítás alkotmányos alapjoga is – szögezte le Gyurta Tibor, hozzátéve: reményei szerint a bíróság a jogszabályoknak megfelelően fog dönteni. Ő mindenesetre már megtette az ilyen vádiratokon alapuló eljárások megszüntetésére vonatkozó indítványát.
A köztelevízió kötelességmulasztásával kapcsolatban fontolgatják a jogi lépéseket. Mint ismeretes, kizárólag a Hír TV közvetítette az eseményeket, Császár Attilát, a riportert később lőszerrel való visszaélés miatt citálták bíróság elé.
Kert Attila, a Magyar Televízió hírigazgatója a fentiekre reagálva azt mondta: nem volt petíció, csak az ostrom végéhez közeledve juttattak be a tévészékházba egy kézzel írt papírt. – Annak eldöntése, hogy ez mennyire tarthatott számot közérdeklődésre, a mi szakmai döntésünktől függött. – A dolgot a maga hírértékén kezeltük – fogalmazott Kert Attila. Hozzátette: a tévészékház körülötti eseményeket – amíg technikailag lehetséges volt – közvetítették; később ennek lehetőségét nullára redukálta az a tény, hogy az épületet támadták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.