További 253 milliárd forinttal nő az államháztartás hiánya e hónapban, így az első féléves deficit 1006 milliárd forint, vagyis az egész évi hiánycél 65,9 százaléka lehet – mutatják a Pénzügyminisztérium (PM) tegnap közzétett adatai. Várfalvi István, a tárca helyettes államtitkára a júniusi magas hiányt az áfa-visszatérítésekkel, valamint a jelentős kamatfizetési kötelezettséggel indokolta. Az államadósság és kamatterhei valóban ütemes növekedést mutatnak: a pénzügyi tárca legfrissebb előrejelzése szerint az adósság után fizetendő kamatok júniusban 136 milliárd forintot emésztenek fel, így az első féléves kamatteher eléri az 539 milliárd forintot. Az államadósság május végén 15 353,7 milliárd forintot tett ki, vagyis az idén 648 milliárd forinttal – naponta átlag 4,32 milliárd forinttal – nőtt. Mindez azt jelenti, hogy 2002 májusa óta több mint 85 százalékkal gyarapodott a költségvetés forint- és devizaadóssága.
A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által korábban többször megígért takarékoskodást továbbra sem mutatják a PM-adatok. A költségvetési szervek kiadásai május végéig 939 milliárd forintra rúgtak, ami alig kevesebb, mint a tavalyi első öt választási hónap 966 milliárd forintos kiadása. Az adó- és járulékemelések nyomán ugyanakkor megfelelően alakulnak az adóbevételek, sőt májusban a személyijövedelemadó- és a tb-járulék-bevételek terven felül teljesültek, így a PM 40 milliárd forinttal, 1529 milliárd forintra csökkentette az egész éves pénzforgalmi hiánycélját. A tegnapi tájékoztatón Veres János azt is közölte, hogy az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya májusban 7,5 milliárd forint volt, az első öt havi deficit pedig 753 milliárd forintot tett ki.
A kormányzati lépések hatására az utóbbi hónapokban érdemi kiigazításra került sor, amelynek mértéke már 2006-ban elérte a GDP 2,4 százalékát – értékelte a második Gyurcsány-kormány első évét a pénzügyi tárca szemszögéből Veres János, aki szerint nőtt a kormány hitelessége, és megindultak a strukturális reformok is. Sikeresnek nevezte az ártámogatási rendszerek átalakítását és a feketegazdaság elleni fellépést. Utóbbira példaként hozta fel, hogy a vám- és pénzügyőrség tavaly szeptember 15-e óta 24 milliárd forintnyi, illegális tevékenységből származó jövedelmet tárt fel. Veres hozzátette: az új szabályoknak hála ma már biztonságosabban tervezhető a költségvetés, a héten pedig ötpárti egyeztetés kezdődik az államháztartás korszerűsítéséről. Kérdésre válaszolva a miniszter rámutatott: egyelőre nem született kormányzati döntés az ingatlanadóval kapcsolatosan, és nem is fog, a kormány ugyanis figyelembe kívánja venni a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal adótagozatának majdani állásfoglalását az adórendszer átalakításával kapcsolatosan.

Fordulat jön az időjárásban – mutatjuk!