A tüntetők több csoportja váratlanul rövid idő alatt jutott túl a hat kilométeres zárt övezeten, és érte el a tizenhárommillió eurós költséggel felépített acélkerítést. A tiltakozó megmozdulások résztvevőinek táborából hatezer személy vágott neki, hogy kisebb csoportokra osztva akadályozza a Rostock felől Heiligendammba vezető utakat, vagy megközelítse a csúcstalákozónak otthont adó szállodát. Látva a biztonsági szervek ellenőrző állomásait, a szemmel láthatóan jól tervezett elképzelésekkel útnak indult és a tüntetési tilalmat megszegő tömeg elhagyta az országutakat, és a környék erdőin, valamint dűlőutakon igyekezett célja felé – sikerrel. Stratégiájuk macska-egér játékot eredményezett, mert meglepte a rendőrséget, amely csak a riadóztatott tíz helikoptertől kapott információk alapján tudta egységeit átcsoportosítani. A Heiligendammba vezető utakon és az újságírókat szállító vasút sínein felépített barikádok elsősorban a küldöttségek tagjait, a tolmácsokat, a tudósítókat akadályozták. A rangos politikusokat Rostock Laage repülőteréről helikopterek vitték a szállodához.
A német kancellár derűlátóan nyilatkozott az amerikai elnökkel folytatott négyszemközti beszélgetés után. Bár Angela Merkel kísérlete, hogy a klímavédelem érdekében konkrét határozatokra bírja rá vendégét, eredménytelen maradt, Bush szerint is vannak olyan területek, amelyeken együtt tudnak működni. A csúcstalákozó zárónyilatkozatában szinte bizonyos, hogy nem kapnak helyet közös, kötelező értékű határozatok a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére – legalábbis az amerikaiak ezt hangoztatták a tárgyalás előtt. Értesülések szerint a nyolcak közül elsősorban Japán és Kanada az amerikai álláspontot támogatja. A folyosói pletykák szerint a két vezető szót ejtett az afrikai országok támogatásáról is. A német kancellár a megbeszélések megnyitóvacsorája előtt véleménycserét folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Nicolas Sarkozy francia államfővel és Romano Prodi olasz miniszterelnökkel is.
Furcsa figyelmesség. A cseh fővárosba látogató George W. Bush amerikai elnök tiszteletére Vlasta Parkanová védelmi miniszter aszszony – egykor énekesnő – egy régi, még Gagarint üdvözlő cseh szerzemény melódiájára írt, s a csehországi radarállomást, valamint az amerikai lobogót dicsőítő éneket játszott fel CD-re, amellyel meg is ajándékozta a ritka vendéget. Jirí Paroubek, az ellenzék vezére „rektális alpinizmusnak” (végbélhegymászásnak) minősítette az ötletet. A fejére zúduló kritikával szemben Parkanová azzal védekezik, hogy a dallal a radarellenes hangulatot szerette volna ellensúlyozni. (S. M.)

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő