Újra itt a tűzelhalás

Főként a meleg téllel, illetve az aszályos tavaszt követő esőzésekkel magyarázzák a szakértők, hogy hazánkban ismét gyorsan terjed az almaféléket támadó, a köznyelven tűzelhalásnak nevezett fertőzés, amely néhány nap alatt akár egész ültetvényeket képes teljes mértékben elpusztítani.

Dénes Zoltán
2007. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó ideje már nem hallottunk a tűzelhalás pusztításairól. Komolyabb fertőzés legutóbb 8-9 éve volt, akkor a betegség mintegy 40 százalékos terméskiesést okozott. Az elmúlt hetekben a fertőzés az ország több megyéjében is jelentkezett, a legerőteljesebben a Fejér megyei ültetvények érintettek. Itt a baktérium most először támadta meg a nagyüzemi gyümölcsösöket is – tájékoztatta lapunkat Domák Béla, a Fejér Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat növényvédelmi felügyelője.
A szakember elmondása szerint a megyében mintegy 210 hektárnyi területen foglalkoznak almafélékkel, s ennek mintegy 30 százalékán jelentkeztek a tűzelhalás tünetei. A baktérium ellen nem létezik hatékony, a problémát véglegesen megszüntető vegyszer, a réztartalmú szerek a növény védekezőrendszerét fokozzák, de nem pusztítják el a baktériumot. A fertőzött ágakat el kell égetni ahhoz, hogy ne terjedjen tovább a betegség – mondta Domák Béla.
A felügyelő jelezte, hogy hatékony permetezőszer hiányában a fertőzés valószínűleg még fel-felüti a fejét, s végleg majd csak az első fagyok beálltával tűnhet el. Hozzátette: mivel a megfertőzött ágakat közel egyméteres mélységben kell visszavágni, s van olyan fa, amelyen 20-25 beteg hajtás is előfordul, nyilvánvaló, hogy a termésben is jelentősebb kieséssel lehet számolni. Köszönhetően a korábbi tapasztalatoknak, a tűzelhalással ugyancsak érintett Jász-Nagykun-Szolnok megyében gyorsan sikerült megakadályozni az almaféléket leggyorsabban elpusztítani képes fertőzés terjedését – mondta a megye növényvédelmi szolgálatának igazgatója. Jordán Tamás tájékoztatása szerint ebben a térségben a terméskiesés is elenyésző lehet. Gócszerűen jelentkezett a fertőzés Somogyban – közölte Tóth István megyei növényvédelmi igazgató. A szakember úgy tudja, hogy a megyében a fertőzés tíz települést érintett, ám a gazdák gyorsan reagáltak, ezért a terjedést ideiglenesen sikerült megakadályozni. Hozzátette: a gyors reakciót segítette az is, hogy az észak-magyarországi gyümölcsfák elfagyása után az érintettek mint „az aranyat, úgy figyelik” az almát, ezért a védekezés precíz volt.
Az elmúlt időszakban kisebb gócokban a fertőzést felfedezték még Baranyában, Vas és Bács-Kiskun megyében is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.