Vénül Kelet-Európa

Kelet-Európában és a volt Szovjetunió országaiban a következő másfél évtizedben gyorsul az öregedés folyamata – állapítja meg a Világbank egyik tanulmánya. Az elemzés szerint hazánk lakossága nyolc százalékkal csökken 2025-ig.

Hírösszefoglaló
2007. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fiatalodásra csak Törökországban, Albániában, valamint a térség legkeletibb végein lehet számítani 2000–2025 között – áll a Világbank Kelet-Európa és a volt Szovjetunió öregedő népességét kutató tanulmányában. 2025-ben több mint minden ötödik bolgár állampolgár 65 év feletti lesz, míg Ukrajna népessége mintegy ötödével csökken 2000–2025 között. Az átlag szlovén 47,4 éves lesz 2025-ben – az egyik legidősebb a világon, Magyarország lakossága pedig 8 százalékos csökkenésre számíthat. A Világbank elemzői úgy vélik, az öregedési problémák kezelését nehezíti, hogy a demográfiai változás kezdete időben egybeesik a politikai és gazdasági rendszerváltással.
A népesség más országokban is gyorsan öregszik: már 2010-re a népességszám csökkenése várható olyan iparilag fejlett országokban is, mint Franciaország, Olaszország és Japán.
Az elemzés szerint az elöregedés nem okozza a gazdasági növekedés feltétlen lassulását. A szokásos nemzetközi mérési adatokra rácáfolva, néhány kivételtől eltekintve, az új közép-európai EU-tagállamokra igaz az állítás, hogy a megtakarítások demográfiai okokra visszavezethető csökkenését ellensúlyozza a gyors gazdasági növekedés korábbi éveiből származó magasabb jövedelem és a cégek képessége, hogy a nemzetközi tőkepiacokról elégítsék ki beruházási igényeiket.
A tanulmány szerint nem fenyeget a munkaerő-utánpótlás csökkenésének veszélye sem, mert egyértelmű politikai ráhatással növelhető a térség legtöbb országára jellemző, nemzetközi öszszehasonlításban alacsony munkapiaci részvétel. Ugyanakkor a mennyiségi hiányt bőven ellensúlyozhatja a munkaerő termelékenységének fejlődése, valamint a nyugat-európai országokban már évek óta tapasztalható migráció.
A térség számos országában szembe kell nézni azzal, hogy lényegesen megnőnek az egészségügyi és a nyugdíjkiadások, illetve az idősgondozás költségei, a népesség öregedése következtében viszont nem meglepő módon csökkennek majd a közoktatási költségek. A kutatók felhívták a figyelmet arra is, hogy most még elegendő idő van arra, hogy olyan reformok induljanak el, amelyek racionalizálják az egészségügy szerkezetét és kiadásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.