Veszélyeztetett az agrárium szellemi tőkéjének megtartása – olvasható az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2003-tól 2006-ig terjedő működése vizsgálatáról szóló jelentésében. A kijelentés nem ok nélküli, mert a megfogalmazott célokkal ellentétben a tárcához tartozó kutatás-fejlesztési intézmények, illetve szakképző iskolák egyre kevesebb öszszeggel számolhattak. Egy tavalyi kormányhatározat értelmében egyenesen a középfokú iskolák, valamint a kutatóintézetek megszüntetése, illetve átalakítása került előtérbe. Mindez az ÁSZ szerint érzékenyen érintette az agrárium komoly múltra visszatekintő szellemi bázisát és vagyonát. A mezőgazdasági középfokú oktatás támogatása a vizsgált időszakban 34 százalékkal csökkent. Ettől függetlenül az agrártárca által tavaly megrendelt felmérés az iskolák oktatási tevékenységét kedvezően értékelte, két intézményt – a villányit és a jánoshalmait – stratégiai fontosságúnak ítélt, ám e véleményt a kormányzat a döntése meghozatalakor nem vette figyelembe.
Karsai József, a szocialista párt képviselője a foglalkoztatási piacra hivatkozva az intézkedésről kifejtette: a mezőgazdasági oktatás hátrányos helyzetbe került, mert nincs szükség agármérnökre, agárszakmunkásra és mezőgazdasági gépészre sem. Ezért az intézmények, az alacsony tanulói létszám miatt, rendkívül rossz helyzetbe kerültek, miközben e szakmák oktatása komoly összegeket emészt fel. Mint mondta, ennek finanszírozását valakinek fel kellene vállalni, de még nem látni, hogy ezt ki tenné meg.
Nincsenek jobb helyzetben az elismert kutatóintézetek sem, melyeknek az említett kormányrendelet nyomán már idei év eleji határidővel át kellett volna alakulniuk gazdasági társasággá, annak érdekében, hogy később eladhassák vagy valamely felsőoktatási intézmény átvehesse ezen intézményeket. Az agrárminiszter keddi mezőgazdasági bizottsági meghallgatásán az utóbbi megoldás mellett tette le voksát. A gazdasági társasággá alakulás a számvevőszék szerint a magyar agrárkutatás szempontjából rendkívüli kockázatokat jelent, mert ez az intézetekben felhalmozott szellemi tőke és különösen az általuk fenntartott kiemelkedő jelentőségű génbankok felszámolásához vezethet. A tárca vezetője által támogatott megoldás sem biztos, hogy ezt megakadályozhatja, mivel 2003 óta jelentős összegeket vontak meg az intézményektől. Az ÁSZ vizsgálata szerint az agrárkutató-intézetek költségvetési előirányzata 2003-tól a tavalyi év végéig 90 százalékkal csökkentek. Karsai József is a kutatóintézetek egyetemekhez való csatolását támogatná, ám mint mondta, mivel azok már teljesen le vannak „rongyolódva”, legalább százmilliárd forint többletforrást kellene nekik biztosítani, hogy ismét érdemi munkát végezhessenek.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert