Vitát gerjesztett Nagy Zsolt ügye

A közös kormányülések ellenére sincs kölcsönös bizalom Bukarest és Budapest között. Legalábbis erre utal, hogy a román vezetés élesen reagált a Külügyminisztérium szerdai közleményére, amely szerint „aggályokat kelt a Nagy Zsolt informatikai miniszter elleni eljárás”.

Pataky István
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Célszerűbb lett volna, ha a budapesti külügyi tárca a nyilvánosság elé lépés előtt diplomáciai úton jelzi a bukaresti félnek aggályait a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) néhány tagja ellen folyó büntetőjogi vizsgálatokkal kapcsolatban – jelentette ki csütörtökön Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök. Szőke László külügyminisztériumi szakállamtitkár szerdán találkozott Ireny Comaroschi budapesti román nagykövettel, s ezt követően fogalmazódott meg az a dokumentum, amely szerint „a körülmények alapján nem lehet kizárni, hogy ezek az (büntetőjogi – a szerk.) eljárások az RMDSZ ellen irányuló politikai törekvéseket is szolgálhatnak”. A Markó Béla vezette szövetség egyébként az utóbbi napokban többször bírálta a magyar kormányt, amiért nem szólal meg a bukaresti történésekkel kapcsolatban. Az RMDSZ ilyen irányú kritikája azért meglepő, mert korábban nem kért nyilvános kiállást Budapesttől olyan fontos ügyekben sem, mint például a kolozsvári Babes– Bolyai egyetemen kialakult helyzet vagy a székelyföldi autonómia.
Emlékezetes, a posztjáról nemrég felfüggesztett Nagy Zsolt informatikai minisztert azzal gyanúsítják, hogy segített Sztamen Sztancsev bolgár üzletembernek, akit viszont ipari kémkedéssel foglalkozó hálózat bukaresti kiépítésével vádolnak. A kémkedés célja az állami cégek privatizációjával kapcsolatos titkos információk megszerzése volt. Az eljárás része a Traian Basescu román államfő által meghirdetett korrupcióellenes hadjáratnak. Ennek keretében indult eljárás – egyebek mellett – Adrian Nastase volt szociáldemokrata miniszterelnök ellen is. Miután az RMDSZ jelzése nyomán született magyar külügyminisztériumi közleményt Tariceanu liberális kormányfő is ellenezte, felmerül a kérdés, miért marad a Markó irányította szövetség olyan kabinetben, amelynek vezetője nem áll ki egyértelműen a koalíciós partner által delegált miniszter mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.