Jövő hétre halasztotta a tőketerebesi önkormányzat az ügydöntő ülést arról: megkezdhetik-e a közel 900 megawattos, széntüzelésű hőerőmű felépítését. A sátoraljaújhelyi határátkelő tőszomszédságában fekvő kelet-szlovákiai városban külföldi tőke bevonásával indítanák el a projektet, ha a 30 ezer lelkes város önkormányzata egyezségre jut a cseh beruházóval. Közben azonban mindössze egy nap alatt nyolcezren csatlakoztak a tőketerebesiek kezdeményezte aláírásgyűjtéshez, amelynek célja az építkezés megakadályozása. Annak dacára ellenzik a beruházást, hogy az 300 új munkahelyet teremtene.
Sátoraljaújhelyen – a terebesiekhez hasonlóan – elutasítják a tervet. Szamosvölgyi Péter polgármester kijelentette: nem épülhet meg az erőmű, mert az uralkodó északi széljárás miatt mintegy négymillió köbméter por jutna át a határon a Zemplén magyar oldalára a 163 méter magas kéményen keresztül a világörökség részét képező Tokaj-hegyaljára.
Hörcsik Richárd (Fidesz) hangsúlyozta, minden eszközt latba vet a terebesi terv megakadályozására: felkeresi Sólyom László államfőt, valamint Fodor Gábor szakminisztert, s arra kéri őket, segítsenek a terv megakadályozásában, hiszen a szénerőmű ökológiai katasztrófát okozna Magyarországon. Úgy vélte, egy ötvenéves technológia ellentétes volna az EU elvárásaival, ráadásul a szlovákok nem egyeztettek magyar partnereikkel sem kormányzati, sem regionális szinten.
Koncz Ferenc, a borsodi közgyűlés elnöke is elítélte az építkezés tervét, ugyanakkor a magyar kormányt teszi felelőssé a helyzetért. Ismeretei szerint a környezeti hatások vizsgálata elmaradt határon innen és túl.
Kiderül a héten, hogyan alakultak a júniusi fogyasztói árak
