Kijátszható lesz a cégtörvény

Bár megkönnyíti a vállalkozások alapítását a szeptember elsején életbe lépő új cégtörvény, a gazdaság kifehérítését távolról sem szolgálja az adminisztratív korlátok egy részének eltörlése. A vállalatalapítási kedv eddig is töretlen volt hazánkban, ugyanakkor a felszámolások és a vagyonkimentések száma is drasztikusan emelkedik.

2007. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába rövidül akár két munkanapra szeptembertől az egyszerűsített cégbejegyzési kérelmek elbírálásának határideje, a jogi kiskapukat kihasználók számára a cégtörvény módosítása könnyebbé teszi a vagyon kimentését az adósságokat felhalmozott cégekből. A vállalatok számának növekedése szakértők szerint korántsem oldja meg azokat a valós gazdasági gondokat, amelyek kiszűrésére a még júniusban elfogadott törvénycsomagot eredetileg megalkották. A körbetartozások, a cégek adósságainak gyarapodása, a vállalati vagyonok kimentése a tartozások elől ugyanis ezek után is a legfőbb gondok közé tartozik majd, sőt a kötelezettségek elől még gyorsabban lehet majd elmenekülni egy-egy új cég villámgyors megalakításával.
A statisztikák szerint a cégalapítási kedvnek eddig sem voltunk hiányában. A Központi Statisztikai Hivatal szerint év elején hazánkban 1,276 millió regisztrált vállalkozás volt, és idén az első fél évben is mintegy 19 ezer új cég alakult. A bökkenő, hogy ennél lényegesen kevesebb, mintegy 640 ezer jogi személy jelenik meg adófizetőként a rendszerben. Az új cégtörvény szerint a társas vállalkozásoknak mindössze ötféle dokumentumot kell majd csatolniuk a bejegyzési kérelemhez, az aláírási címpéldány hitelesítéséért sem kell közjegyzőhöz fordulni, és ügyvédek számára is lehetőség nyílik az értékesítési céllal létrehozott cégek alapítására. Vagyis a jogi irodákban már bejegyzett vállalkozásokat is pillanatok alatt meg lehet vásárolni. Nem kell előzetesen bankszámlát nyitni, csupán nyilatkozni annak meglétéről, és a bejegyzés utáni nyolc napon belül befizetni a cégalapításhoz szükséges, immár csökkentett alaptőkét. Jövő év július elsejétől pedig kötelező lesz az elektronikus bejegyzés, így akár egy munkaórára is csökkenhet a cégbejegyzési kérelmek elbírálása.
– A magyar gazdaság életképességéhez akár 250 ezer cég is elegendő lenne, a tényleges problémák orvoslása nem csupán a bürokratikus akadályok lebontásában rejlik – nyilatkozta lapunknak Michael C. Szabo, a Coface követeléskezelő társaság magyarországi ügyvezető igazgatója. A szakember szerint ugyanis egy-egy vállalkozás életre hívása előtt olyan feladatokat kell elvégezni, mint például az üzleti terv elkészítése, a finanszírozó bank megtalálása, a megfelelő piac felkutatása. Mindezek több hónapot is igénybe vesznek, ez idő alatt pedig kell hogy jusson 30 nap a cégalapítás elfogadására is.
– A törvényhozók vagy nincsenek tisztában a hazai vállalkozások igazi gondjaival, vagy úgy tesznek, mintha pusztán a bejegyzés gyorsítása lenne a gyógyír a növekvő számú felszámolások, a körbetartozások és a spekulatív célú gazdasági társaságok alapítása ellen – tette hozzá a Coface vezetője, aki szerint inkább a cégbíróságoknak kellene szűrést végezniük annak érdekében, hogy olyan személyek ne alapíthassanak újabb társaságokat, akik előzőleg már több vállalkozást is csődbe vittek.
Molnár György, a Felszámolók és Vagyonkezelők Országos Egyesületének (FOE) elnöke szerint azonban egyelőre nem áll rendelkezésre olyan számítógépes rendszer, amely kimutathatná, hogy a leendő ügyvezető igazgató szerepet játszott-e korábban más cégek bedőlésében. – Amíg ez a nyilvántartás nem készül el, addig a hitelezők védelme nem valósul meg – mondta Molnár, aki új, biztonságosabb csődtörvény megalkotását szorgalmazza. Molnár szerint az új cégtörvény csak a vállalkozások életének első szakaszát szabályozza, miközben a gazdasági problémák ésszerű kezelése, valamint a felszámolások és végelszámolások helyzete továbbra sem tekinthető megoldottnak. A FOE vezetője ugyanakkor előrelépésnek tekinti a bürokratikus akadályok lebontását, csakúgy, mint Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének vezetője és Zara László, a Magyar Auditáló és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.