Kínai lazítás a börzén

Hosszú távra biztosíthatja a hongkongi tőzsde lendületét a kínai kormány új intézkedése, amely lehetővé teszi a kínai befektetők számára, hogy devizát vásároljanak, a hongkongi börze papírjaival kereskedjenek. A figyelem középpontjában a Sanghajban is jegyzett kínai cégek papírjai, az úgynevezett H- részvények állnak. Az intézkedés a hazai befektetők számára is kedvező, hiszen ők általában H-részvényekre épülő befektetési alapokat birtokolnak.

Csécsi László
2007. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre próbafázisban van a kínai befektetők szabadabb külföldi szerepvállalását biztosító intézkedés, ám az elemzők már egyetértenek abban, hogy a Kínából kiáramló pénzek a globális piacra is kedvező hatást gyakorolhatnak. Becslések szerint az intézkedés hatására megmozduló tőke nagysága elérheti a 40 milliárd dollárt.
Korábban szigorú szabályok korlátozták a kínai befektetőket, akik évente fejenként 50 ezer dollárnyi forgalmat bonyolíthattak a külföldi börzéken. Az új intézkedés ezt a korlátot bontja le, emellett azt is garantálja, hogy a hongkongi piacon szerzett devizát a befektetők korlátozás nélkül válthatják át jüanra. A kínai kormány közleménye szerint az intézkedés célja a kínai állampolgárok devizabefektetéseken elért hozamának növelése.
A kínai kisbefektetőknek eddig sem volt szükségük noszogatásra. A sanghaji piac forgalmának mintegy 98 százalékát a hazai magánbefektetők adják. A magánszemélyek 2300 milliárd dollár megtakarítással rendelkeznek, több mint 90 millió számlát vezetnek brókerirodáknál és befektetési alapoknál. A 16 évvel ezelőtt újra megnyitott tőzsdéken, a Sanghajban és Sencsenben forgó részvények értéke meghaladja a többi ázsiai tőzsde összforgalmát. Van olyan nap, hogy több részvényt vásárolnak Pekingben, mint Tokióban, Tajpejben, Sydneyben, Szingapúrban, Szöulban, Jakartában és Hongkongban együtt- véve. A közgazdászok ugyanakkor a tőzsdei lufi kipukkanásának veszélyére figyelmeztetnek, mert a kínai piacok másfél év alatt lezajló 200 százalékos értéknövekedése mögött részben spekulációk állnak. A hatóságok éppen ezért korábbi intézkedéseikkel is a túlpörgetett hazai piacon igyekeztek segíteni, többek között a részvénykereskedési illetékek drasztikus emelésével, vagy a nem részvényjellegű megtakarításokat ösztönző betéti kamatok növelésével. A mostani intézkedés egyik jótékony hatása, hogy csökkennek a kínai és a hongkongi tőzsde közötti árazási különbségek. A néha a 60 százalékot is elérő különbség oka, hogy a kínaiak számára a sanghaji tőzsde 1,5 százalékos kamatszintjét kínáló betétei jelentik az egyetlen befektetési lehetőséget, ezért készek többet fizetni a részvényekért, mint a hongkongi parketten vásárló társaik – mondta el lapunknak Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája.
A kínai kormány döntése a magyar befektetők számára is kedvező. Idehaza egyre népszerűbbek a kínai papírok. Vásárlásuk ugyanolyan egyszerű, mint más külföldi részvényeké, csupán arra kell figyelni, hogy nem az Európai Unióra vonatkozó 20 százalékos, hanem 25 százalékos adókulcs alá tartoznak. Móró Tamás szerint nagyon valószínű, hogy az intézkedés hatására a H-részvények középtávon felértékelődnek, ezért a magyar befektetőknek is érdemes számításba venni őket. A H-részvényekben fekvő tőke jelenleg több mint 700 milliárd dollárt tesz ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.