Vizsgálatot indított az Egészségbiztosítási Felügyelet, miután lapunk tegnap megjelent cikkéből értesült egy elhunyt férfi esetéről – erről Horváth Ágnes egészségügyi miniszter beszélt sajtótájékoztatón. Egyebek mellett azt is kifejtette: „Egy biztos, nem a reform miatt halt meg a férfi.” Ahogy megírtuk, a beteget egy mentő két intézménybe is elvitte, amíg végre ellátták. Ekkorra azonban az orvosok már nem tudtak rajta segíteni.
Horváth Ágnes a szolidaritás fenntartását és az igazságosság kialakítását említette célként az egészségbiztosítás átszervezéséről tartott keddi koalíciós egyeztetés kapcsán. Kiemelte: azért kell változtatni, hogy igazságosabb legyen a rendszer. Az egészségügyi miniszter elmondta, az MSZP-vel folytatott megbeszélésen csak egy esetben nem jutottak dűlőre.
„A koalíciós pártoknak még nem sikerült megállapodni abban, hogy milyen legyen a biztosítási rendszer területi elhelyezkedése” – magyarázta, majd hozzátette: a szocialisták a nagy területi elv mellett vannak, ami szerint a biztosító egy-egy területi egységnek lenne gazdája. Ezzel szemben a liberálisok „párducmintás” elképzelése alapján az egyes területeket háziorvosi körzetenként osztanák a pénztárakhoz, vagyis egy-egy körzet egyben maradna, de a körzetek az ország teljes területéről kerülnének a pénztárakhoz. Így a koalíciós partnerek közötti egyeztetések még folytatódnak a kompromisszumért, ugyanakkor a minisztériumban már elindult a kodifikációs munka. A liberális miniszter arról is beszámolt, megvizsgálták az infarktusok számát az elmúlt két évben; ez csökkenő tendenciát mutat, ami szerinte azt jelenti, hogy javult az ellátás minősége hazánkban.
– Már az intézkedések bevezetése utáni hetekben világossá vált, hogy a rendszer így működésképtelen, emberek élete került veszélybe – mondta Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője hangsúlyozta: ismételten arra kell felszólítanunk a kormányzó pártokat, hogy nézzenek szembe az egészségügy területén végrehajtott pusztítással, nézzenek szembe azzal a lehetetlen helyzettel, amit előállítottak, és ne azzal foglalkozzanak, hogyan privatizálják az egészségügyi kasszát. A politikus szerint az egészségügy jelenleg működésképtelen, a betegirányítás rendszere pedig irányíthatatlan. A Fidesz szeptemberben „naprakész” törvénymódosító javaslattal áll elő.
Publicisztika a 6. oldalon
Mi a kolozsvári vereség tanulsága? Bognár György frappáns választ adott
