Nem kapott jelest az ÁPV sem

Nemcsak az állam, de az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. 2006-os működésével kapcsolatban is lesújtó kritikát fogalmazott meg a számvevőszék. A felügyeleti szerv szakmai hibát vélt felfedezni többek között a Bábolna kezelése és a Mol eladása esetében, de számtalan, általuk indokolatlannak vélt kifizetésre is rámutat a jelentés.

Dékány Lóránt
2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. az aktuális vagyonpolitikai irányelvekben megfogalmazott követelmények szerint látta el a hozzárendelt vagyonnal kapcsolatos tevékenységét – áll az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a vagyonkezelő szervezet 2006-os munkáját vizsgáló jelentésében. Ezzel gyakorlatilag ki is merül az ÁSZ által pozitívumként számon tartott elemek sora, a többi tevékenység kapcsán ugyanis szakmai hiányosságokat talált a felügyelet.
A legtöbb hibát a Bábolna Rt.-vel kapcsolatban tárt fel az ÁSZ. Mint írják, a társaság végelszámolásának 2004-es elindítása, majd a folyamat 2006-os megszüntetése elkerülhető terheket rótt a költségvetésre. Ilyen volt például az a 60 millió forintos végelszámolói díj, amelyet az ÁPV fizetett a Reorg Zrt.-nek. Ráadásul a Bábolna igazgatótanácsának tagjai a végelszámolás megindítása után egy évig nem vettek részt ilyen minőségükben a cég működtetésében, ugyanakkor a havi járandóságuk harmadát rendszeresen fölvették.
Mint arról már beszámoltunk, a számvevőszék számos szabálytalanságot talált a Mol utolsó, 10 százalékos állami részvénypakettjének értékesítése körül is. A papírok 21 760,4 forintos darabáron keltek el, amely szint egy korábbi 146 milliárd forintos, a Mol által végrehajtott önkötést követően alakult ki. A jelentés szerint a Budapesti Értéktőzsde segítségével igazolható, hogy e nélkül az értékpapírok ára ennél jóval magasabb, 22 239 forint lett volna. Az ÁSZ úgy látja, a tranzakciót úgy kellett volna lefolytatni, hogy a szerződésben az önkötés figyelmen kívül hagyásáról kellett volna rendelkezni.
Hibának látja az ÁSZ azt is, hogy az értékesítési eljárásoknál alkalmazott szakértők tanácsadói díja az eredeti megbízáshoz képest a végén rendre 30–40 százalékkal volt magasabb, s indokolatlannak tartják azt az 1,1 milliárd forintos támogatást is, amelyet az ÁPV a hozzárendelt vagyonba tartozó társaságok informatikai és turisztikai fejlesztésére adott.
Az ÁPV a jelentés számos pontjához fűzött észrevételt. A vagyonkezelő úgy látja, az ÁSZ véleménye sok esetben nem megalapozott, és jó néhány eseményt utólag „előre láthatónak minősített”. Az „egyéb kifizetésekre” kitérve az ÁPV anynyit közölt: azokat a kiemelkedő privatizációs tranzakciók előkészítésének és végrehajtásának elismeréseként utalták át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.