Csaknem 190 országból tízezer politikus, tudós, aktivista és újságíró részvételével megkezdődött tegnap az indonéziai Bali szigetén az ENSZ eddigi legnagyobb klímakonferenciája. A kéthetes rendezvény célja a 2012-ben hatályát vesztő kiotói jegyzőkönyv utáni időszakra létrehozandó új egyezmény előkészítése. A káros anyagok kibocsátásának visszaszorítását szabályozó új paktumot a szervezők 2009-re szeretnék elkészíteni – jelentette az Associated Press. Hazánkból Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter vezetésével a jövő héten négytagú delegáció indul a konferenciára.
Mint arról beszámoltunk, az ENSZ fejlesztési programja, az UNDP múlt héten adott ki egy jelentést, amelynek szerzői felhívták a figyelmet: ökológiai katasztrófákhoz vezethet, ha a föld országai nem csökkentik felére károsanyag-kibocsátásukat az elkövetkezendő évtizedekben. A szervezet ajánlása szerint a leggazdagabb, egyben legnagyobb károsanyag-kibocsátó államoknak 2020-ig 30, 2050-ig pedig 80 százalékkal kéne visszafogni emissziójukat. A fejlődő országoknak 2050-ig kell elérni a 20 százalékot.
Elemzők úgy vélik: az indonéziai találkozó fő célja nem a konkrét számok kidolgozása, hanem egy olyan egyezmény megalkotása lesz, amelyet a legnagyobb szennyező országok, így például az Egyesült Államok is aláír. A kiotói konferencia több mint 140 országa közül csak 38 fejlett állam vállalta, hogy az 1990-es szinthez képest 2008 és 2012 között 5,2 százalékkal csökkenti a klímaváltozásért felelős gázok, elsősorban a szén-dioxid kibocsátásának mértékét. A legnagyobb károsanyag-szennyezők, az Egyesült Államok, Kína és India nem írták alá az egyezményt, amely végül 2005 februárjában lépett életbe, miután Oroszország is ratifikálta. Moszkvával együtt összesen 55 aláíró kellett ahhoz, hogy a protokoll életbe léphessen. (Magyarország 2002-ben csatlakozott a jegyzőkönyvhöz.) Hosszas tárgyalások eredményeként engedélyezték a nemzetközi missziókereskedelmet. Ennek értelmében a vállalt kibocsátásnál kevesebb káros anyagot produkáló államok ki nem használt kvótájukat tartalékolhatják, vagy eladhatják a túlszennyező országoknak. Tegnap, röviddel kormánya beiktatása után Kevin Rudd, Ausztrália új miniszterelnöke is aláírta a kiotói egyezményt.
Dembélé Jota előtt tisztelgett, miközben mindenki Musiala miatt aggódik
