Megbilincselt sajtószabadság

2007. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt az ősz, hullanak a levelek, bilincselnek a rendőrök. Demonstrációt oszlatnak fel, tüntetőket, újságírókat vernek bilincsbe, szállítanak a rendőrségre és tartanak fogva olykor órákon keresztül, étlen-szomjan, szabálysértési eljárás előkészítéseként. Az eszközöket, mobiltelefonokat – úgymond – elkobozzák. Az előállítottak némelyike a családját, az ügyvédjét sem értesítheti.
Immár öt éve ez az élet rendje. Magától értetődő természetesség. Rendnek muszáj lenni. Legfőképpen jogrendnek. S ez különbözik a törvényes rendtől. Tetszenek tudni: a törvényes rend az, amiről Horn Gyula beszélt saját, 1956-os tevékenysége kapcsán. A törvényes rend azt jelentette, hogy a Nyugati pályaudvar közelében és persze egyebütt is belelőttek a tömegbe. Egerben, Salgótarjánban, a Kossuth téren emberek százai haltak meg a meggyőződésükért. A meggyőződésük pedig az volt, hogy békében és szabadon kell élni. Voltak, akik tettek róla, hogy ez az arcátlan vakmerőség végett érjen. A sortűzperek sem szolgáltattak igazságot.
A szocialista–szabad demokrata kormányok a rendszerváltozás után a törvényes rend helyett a jogrend, a jog uralmát hirdették meg. Állítólag jogállamban élünk. Ám a valóságban, a kiábrándító hétköznapokon a jogállam papíron sem nagyon létezik. Már a Horn-kormány idején, Kuncze Gábor belügyminisztersége alatt elkezdődött a gyülekezési jog megsértése. A Műcsarnok közelében 1997. november 3-án szétzavarták a Metész tüntetését. A bíróság kártérítést ítélt meg. A balliberális kabinet a 2002-es hatalomra jutásától kezdve következetesen haladt, ha nem is a lenini úton, de a jogsértések útján. A szavazatok újraszámlálását követelő tömeget 2002. július 4-én, véres erőszak alkalmazásával oszlatta fel a rendőrség. 2003. december 1-jén jogellenesen tiltották meg és oszlatták fel a Gesztenyés kerti tüntetést – megpróbálták megakadályozni, hogy a demonstrálók eljussanak az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter házáig. Később Gyurcsány Ferenc villájának környéke vált tiltott területté a tüntetők számára. A Bibó-szobor közeléből, 2005. május 20-án a miniszterelnök szeme láttára vonszoltak el egy tiltakozót a rendőrautóhoz, mert azt merészelte közölni, hogy Gyurcsány nem méltó a szobor avatására. Szili Katalin házelnök 2003 nyarán – minden jogi alap nélkül – vitette el azokat a fiatalokat, akik az Országházban a „Ki Irakból!” felirattal jelezték, nem értenek egyet a kormánytöbbséggel. Erről is bírósági ítélet tanúskodik. A betiltás sorsára jutottak a béketüntetések is.
Gyurcsány Ferenc biztonságát első miniszterelnöksége idején vigyázták először kommandós fejvadászok a Nemzeti Múzeumnál. Közben ő március 15-én a sajtószabadságot éltette. No igen, a 12 pont így kezdődik: „Kívánjuk a sajtó szabadságát!” A második Gyurcsány-kormány megnyilvánulásai egyértelműen a miniszterelnök törvényes rend iránti vonzalmára utalnak. Mindenekelőtt abból lehet erre következtetni, hogy a kormányfő Horn Gyula kitüntetését javasolta a köztársasági elnöknek. Trükkösen, áttételesen legalizálni próbálta a volt karhatalmista tiszt nézeteit. Az átmentés azonban nem sikerült, mert Sólyom László egyértelművé tette: demokrácia és diktatúra között nincs jogfolytonosság. A mindennapi gyakorlat azonban máig is ellentmond ennek. Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének kiszivárgása után, 2006 őszén rendőrterrort alkalmaztak a békés tüntetők ellen. Számos polgártársunk egészsége, szabadsága, emberi méltósága esett áldozatául a közhatalmi fellépésnek. Az álarcban, azonosító szám nélkül bevetett rendőrök és parancsnokaik megúszták a felelősségre vonást. Sőt, többeket előléptettek a feletteseik. Így válhatott a BRFK közbiztonsági vezetőjévé az a Nagy-Juhák István, aki tavaly október 23-án a Fidesz nagygyűlés biztonságát volt hivatva garantálni. Kipróbált szakember. Csoda-e, ha a múlt szombaton újabb atrocitás történt: a Batthyány-örökmécsesnél csendben demonstráló ötvenfős társaságot feloszlatták, az eseményt figyelemmel kísérő, munkájukat végző újságírók közül pedig kettőt bilincsbe verve szállítottak a rendőrségre? A szakminiszter azt mondta, ez az élet rendje, a gyülekezési törvény szerint kényszerítő eszközöket alkalmazhatnak azok ellen, akik nem hagyják el a helyszínt. Ez az újságírókra éppen úgy vonatkozik, mint a perecárusra.
– Nemcsak a sajtó szabad, hanem a vállalkozás is – jelentette ki Takács Albert.
Nem a perecárusok védelmében mondjuk, de a sajtó és a vállalkozás szabadsága két külön kategória. A vállalkozó szabadon megválaszthatja tevékenységét, önállóan dönthet úgy, hogy perecet süt, és az engedélyben megjelölt helyen árusítja portékáját. A sajtónak viszont nemcsak joga, de alkotmányos kötelessége is, hogy részt vegyen események helyszínein, s a közhatalom működését kontrollálva, tájékoztassa a polgárokat a történésekről. A sajtó – a negyedik hatalmi ág – a tájékozódás, a szabad véleményalkotás, a közügyek megvitatásának, az államhatalom ellenőrzésének forrása és eszköze. Ahol a sajtó nem szabad, ott nem lehet demokráciáról, jogrendről beszélni. Ott legfeljebb csak törvényes rend lehet, ahol a véleménynyilvánítás kollektív módja, tehát a gyülekezés joga is bármikor megvonható. Mellesleg a rendőrség a perecárust sem veheti egy kalap alá a tüntetőkkel, mint ahogy a tüntetőket sem vegzálhatja jogellenesen.
Jogvédő szervezetek segítségével az érintett újságírók, a hírek szerint, panaszt tesznek a rendőri intézkedés ellen. Jogorvoslatot kért korábban lapunk fotóriportere, Éberling András is, mert egy évvel ezelőtt egy futballmeccs után, hivatásának gyakorlása közben a rendőrök megverték. Futó Barnabás ügyvéd szerint a pótmagánvádas eljárásban a Pesti Központi Kerületi Bíróság várhatóan hamarosan tárgyalást tart. Munkatársunk összeverését követően az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet figyelmeztette a kormányt, hogy a végrehajtó hatalom felelősséget visel a fegyveres testület tevékenységéért. Lamperth Mónika ekkor vett búcsút a belügyminiszteri poszttól.
Az igazságügyi tárca sem különb a hajdani belügyinél. Sajátságosan értelmezi a gyülekezési jogot: azt is demonstrálónak tekinti, aki nem gyülekezik, s akikre a rendőri intézkedés emiatt semmiképp sem terjedhet ki. Most a Freedom House magyarországi irodája, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezet, továbbá a Magyar Helsinki Bizottság szólalt fel és adott ki közleményt a történtek után. Úgy véljük, ajánlatos volna megkockáztatni egy feljelentést a rendőrök mint ismeretlen tettesek ellen, hivatali visszaélés címén. A bírói hatalom ugyan a múlt őszi események ügyében sem tudott igazságot szolgáltatni, ám egyszer, végül színt kell vallania: képes-e garantálni az alkotmányos jogok érvényesülését, vagy munkáját csak papíron lehet igazságszolgáltatásnak nevezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.