A cseh sajtóban az utóbbi hetekben-hónapokban megszaporodtak a különféle neonáci szervezetek megmozdulásairól szóló híradások. November közepén az 1938-ban a hitleri Németországban elkövetett, és kristályéjszaka néven ismert zsidóellenes pogrom, illetve az 1989. novemberi prágai diáktüntetés elleni brutális rendőri beavatkozás évfordulója kapcsán az egykori prágai zsidóvárosban tervezett, de a rendfenntartó erők és a közvélemény határozott fellépésével meghiúsított neonáci felvonulásról szóló beszámolók álltak a média figyelmének előterében. Pár nappal ezelőtt pedig arról számolt be a sajtó, hogy a hadsereg elitegységeiben, például a cseh hadsereg gyorsbevetésű hadtestében, illetve egy tüzérségi alakulatban is szolgálnak neonáci beállítottságú egyének, akik nemzetközi neonáci találkozókon, vagy Hitler helyettese, Rudolf Hess halála évfordulójának megünneplésén vettek részt. Vlasta Parkanová, a honvédelmi tárca vezetője azt nyilatkozta, hogy nem magasabb rangú tisztekről, hanem a legalacsonyabb tisztségeket betöltő személyekről van szó.
A cseh titkosszolgálat nemrégiben közzétett elemzése szerint az országban mintegy három-négyezerre tehető a neonácizmus híveinek száma. Csúcsszervük nincs, nem fogja össze őket erőskezű vezér, szervezettségük decentralizált, kisebb regionális csoportokat alkotnak. Az újnáci szervezetek úgynevezett kemény magját a szakértők ezerötszáz főre becsülik.
Néhány éve a cseh neonácik még csak különféle zenekarok koncertjein, sportstadionok lelátóin, majd magánjellegű, zárt körű rendezvényeiken, náci indulók hangos éneklésével, fasiszta karlendítéssel és a hitleri haderő egyenruháira emlékeztető öltözet kihívó viselésével hívták fel magukra a figyelmet. A titkosszolgálati jelentés rámutat, újfent megnőtt a neonácik érdeklődése a politikai jellegű nyilvános rendezvények iránt. Gyakoribbá váltak a neonáci felvonulások és demonstrációk. Jellemző, hogy a megmozdulásokat a szervezők szabályszerűen időben bejelentetik a hatóságoknál, és nagyon ügyelnek arra, hogy ne sértsék meg a gyülekezési törvény előírásait. Kisebb vidéki településeken belépnek az ottani politikai pártokba, s igyekeznek beférkőzni a rendőrség vagy a hadsereg kötelékeibe, valamint a nonprofit szervezetekbe is. Tevékenységüket a kábítószer-fogyasztók, a melegek és általában a bűnözők, majd a bevándorlók iránti kérlelhetetlen magatartással leplezik. De a környezetvédő mozgalmak is figyelmük előterében szerepelnek, itt alternatív programokkal akarják kézbe venni a kezdeményezést. Teljes mértékben kihasználják az internet ellenőrizhetetlen kommunikáció lehetőségeit.
Jan Rataj történész szerint a cseh neonácik nem sorolhatók a nacionalista politikusok sorába. Hiszen többségük nyíltan vallja példaképként a pángermán eszmét, a „tiszta” faj védelmét, az idegenellenességet, a kíméletlen rendteremtés szükségességét. Szervezeteik szoros kapcsolatban állnak a németországi, az amerikai és a szlovákiai szélsőséges formációkkal. Legutóbbi prágai megmozdulásuk személyes támogatására német és szlovák szélsőségesek tucatjai érkeztek a Moldva parti metropolisba.
Dembélé Jota előtt tisztelgett, miközben mindenki Musiala miatt aggódik
