Vuk Jeremics szerb külügyminiszter New Yorkban a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral való tanácskozással megkezdte tárgyalássorozatát a koszovói kérdésről. Belgrád igazáról igyekszik meggyőzni a Biztonsági Tanács tagjait, főként az állandó tagokat. Belgrád azért szorgalmazza, hogy a döntés Koszovóról a BT-ben s ne másutt szülessen, mert maga mögött tudja a vétóval rendelkező Oroszország támogatását. Ám mindaddig, amíg az orosz vétót valószínűsítik, a nyugati hatalmak a BT-n kívüli megoldáshoz nyúlnak. A BT december 19-én kezd vitát a közvetítő trojkának a jelentéséről.
A szerb diplomata a BBC-nek adott interjúban figyelmeztetett, hogy ha nem folytatják a tárgyalásokat, s egyoldalú lépések következnek, Szerbia olyan helyzetben találja magát, hogy kénytelen lesz minden eszközt bevetni, ami egy szuverén és független ország rendelkezésére áll. Sietett azonban hozzátenni, hogy a katonai eszközökön kívül. Katonai erőt a szerb kormány semmilyen körülmények között nem vet be. Azért volt fontos ezt nyomatékosan hangsúlyozni, mert az utóbbi napok belgrádi retorikája éppen ezt a korábban is hangoztatott állásfoglalást kérdőjelezte meg. Belgrád pedig „a minden rendelkezésre álló” eszköz alatt a politikai, a diplomáciai, a jogi és a gazdasági eszközöket érti, a katonait semmiképpen. A BBC riporterének megjegyzésére, hogy a fentebb említett eszközök alkalmazása Szerbiát ismét elszigeteltségbe taszítaná, Jeremics csak annyit mondott, hogy Belgrádnak nincs más választása. A szerb rendezési stratégia lényegét foglalta össze, amikor kijelentette, hogy nem kívánják Koszovót reintegrálni Szerbiába, hanem csak a szuverenitás jelképes fenntartását.
Vojiszlav Kostunica kormányfő közben ismét kemény kirohanást intézett az Egyesült Államok és a NATO ellen. Szerinte a katonai szövetségnek az a célja, hogy egy NATO-bábállamot hozzon létre szerb területen. Brüsszel egyébként már kifejezte nemtetszését a Szerbiából érkező NATO-ellenes megnyilvánulások miatt.
Szentkirályi Alexandra: Megvívjuk a csatákat az ideológiai alapú városvezetéssel!
