Végső szólamok Koszovóért

A szerb diplomácia utolsó csatáit vívja Koszovóért, jelenleg az ENSZ-ben. A szándékosan kétértelmű belgrádi retorika után a szerb diplomácia vezetője itt igen egyértelmű volt: Szerbia a szuverén állam minden eszközével védelmezi Koszovót, csak katonai eszközökkel nem.

Sebestyén Imre
2007. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vuk Jeremics szerb külügyminiszter New Yorkban a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral való tanácskozással megkezdte tárgyalássorozatát a koszovói kérdésről. Belgrád igazáról igyekszik meggyőzni a Biztonsági Tanács tagjait, főként az állandó tagokat. Belgrád azért szorgalmazza, hogy a döntés Koszovóról a BT-ben s ne másutt szülessen, mert maga mögött tudja a vétóval rendelkező Oroszország támogatását. Ám mindaddig, amíg az orosz vétót valószínűsítik, a nyugati hatalmak a BT-n kívüli megoldáshoz nyúlnak. A BT december 19-én kezd vitát a közvetítő trojkának a jelentéséről.
A szerb diplomata a BBC-nek adott interjúban figyelmeztetett, hogy ha nem folytatják a tárgyalásokat, s egyoldalú lépések következnek, Szerbia olyan helyzetben találja magát, hogy kénytelen lesz minden eszközt bevetni, ami egy szuverén és független ország rendelkezésére áll. Sietett azonban hozzátenni, hogy a katonai eszközökön kívül. Katonai erőt a szerb kormány semmilyen körülmények között nem vet be. Azért volt fontos ezt nyomatékosan hangsúlyozni, mert az utóbbi napok belgrádi retorikája éppen ezt a korábban is hangoztatott állásfoglalást kérdőjelezte meg. Belgrád pedig „a minden rendelkezésre álló” eszköz alatt a politikai, a diplomáciai, a jogi és a gazdasági eszközöket érti, a katonait semmiképpen. A BBC riporterének megjegyzésére, hogy a fentebb említett eszközök alkalmazása Szerbiát ismét elszigeteltségbe taszítaná, Jeremics csak annyit mondott, hogy Belgrádnak nincs más választása. A szerb rendezési stratégia lényegét foglalta össze, amikor kijelentette, hogy nem kívánják Koszovót reintegrálni Szerbiába, hanem csak a szuverenitás jelképes fenntartását.
Vojiszlav Kostunica kormányfő közben ismét kemény kirohanást intézett az Egyesült Államok és a NATO ellen. Szerinte a katonai szövetségnek az a célja, hogy egy NATO-bábállamot hozzon létre szerb területen. Brüsszel egyébként már kifejezte nemtetszését a Szerbiából érkező NATO-ellenes megnyilvánulások miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.