Enyaq
Hasznos ez a Škoda Enyaq

„Hálás” utókor
Az úgynevezett utókor elég rútul fejezte ki „háláját” a tudós Fábry János és életműve iránt a mögöttünk hagyott förtelmes évszázadban. Síremlékét a református öreg temetőben lerombolták – a centenáriumi emlékezők a koszorúzást fia, Zoltán és leánya, Aranka sírjánál végezték a rimaszombati új köztemetőben. Fábry János hat kéziratkötetnyi emlékiratait is Zoltán menekítette ki az 1920-ban elfoglalt városból. Őt – Szolnok város nyugalmazott rendőrkapitányaként – Budán érte az 1945. évi szovjet ostrom, a rommá lőtt és kifosztott lakásában csupán egy naplókötet maradt meg, amelyet fia, ifjabb Fábry Zoltán huszár őrnagy – oroszországi és erdélyi frontharcos – örökölt. Az ifjabb Zoltánt több tiszttársával együtt perbe fogták a rákosista hatóságok, majd 1951. február 21-én hűtlenség koholt vádjával halálra ítélték, és másnap kivégezték. Földi maradványai a pesti Új köztemető 298-as parcellájában pihennek. Fábry őrnagy özvegyének édesapja vékony írógéppapírra átmásolta a naplótöredéket, örökösei erről utóbb fotómásolatot készítettek. Egy példányát a 2000. esztendő táján eljuttatták B. Kovács István rimaszombati történész tanárnak, a Gömörország című lap főszerkesztőjének – azzal a megkötéssel, hogy nyilvánosságra nem hozhatja. Fábry János leszármazottai – negyedik, ötödik és immár hatodik fokon – ápolják déd-, ük-, illetve szépapjuk emlékét.
Mikszáth Kálmán 1908-ban e sorokkal emlékezett meg rimaszombati iskolájáról, amelynek padját hat esztendeig koptatta: „Fagyos világ volt ez akkor, minden melegség bennszorult az ilyen intézményekbe. Ezek voltak még a végvárak, amelyekben a magyar levegőt lehetett szívni. E férfiak, akik akkor itt tanítottak, nem afféle tanügyi bácsik voltak, hanem az utolsó generálisok, akik titokban hadsereget nevelnek, ügyes politikusok, akik óvatosan, nagy furfanggal belecsepegtetik a rideg, száraz tananyagba azokat az édes érzéseket, amelyekből a hazaszeretet lombosodik ki, bűvészek voltak, akik úgy tudták mutogatni a múltat, hogy benne látszik kidomborodva a jövő, próféták voltak, akikben a hit nem szétfoszló ábránd, hanem élő fa, mely gyökereit beleereszti a fogékony gyermeki szívekbe…” Ezeket a régvolt gyermek lelkéből fakadó szavakat arra a szomorú hírre vetette papírra a már betegséggel, öregséggel bajlódó írófejedelem, hogy 1907. december utolsó napjaiban elhunyt egykori kedves tanára, iskolájának alapítója és igazgatója, Fábry János. Halálának századik évfordulója alkalmából mi is felidézzük e derék magyar embernek és tudósnak jeles cselekedeteit és élő emlékét.
Fábry János 1830. július 31-én született a felvidéki Losoncon. Iskoláit szülőhelyén és Selmecen végezte, majd az eperjesi akadémián tanult bölcsészetet. A szabadságharcban tüzér honvédként harcolt, térparancsnoksági segédtiszti beosztásban szolgált. A világosi fegyverletétel után egy évig Gömör-Jánosiban húzódott meg nevelőként, 1850 szeptemberétől az osgyáni evangélikus algimnáziumban kapott tanári állást. Kisdiák korától érdeklődött a botanika iránt, természettudományos ismereteinek elmélyítése céljából a bécsi egyetemen vegytant, geológiát és fizikát hallgatott. Visszatérve szülőföldjére kezdeményezője lett a Bécs által ellehetetlenített osgyáni és rimaszombati középiskolák összevonásának, ennek eredményeként jött létre 1853 októberében Gömör-Kishont vármegye székvárosában az egyesült protestáns gimnázium (később: rimaszombati főgimnázium).
Alapító tanára és évtizedeken át többször igazgatója Fábry János volt. A kis Mikszáth Kálmánt tízéves korában, 1857-ben íratták be szülei az új iskolába, az idézett emléksorok tanúsítják, miféle szellem honolt ott a császári abszolutizmus korában. Az is tudható, milyen fontos tudnivalókra tett szert a későbbi remekíró, hiszen kedves tanára rendre közzétette tudományos munkáit, előbb Rimaszombat és környéke, majd Gömör megye növényvilágáról, a szőlő- és a dísznövénytermesztés történetéről; tankönyveket írt Az állattan elemei (Pest, 1864), illetve A növénytan elemei (Pest, 1865) címmel, s ő készítette el Gömör és Kishont természetrajzát az 1905-ben megjelent, Borovszky Samu szerkesztette vármegye-monográfia számára.
Fábry János élénken részt vett a megye és székvárosa kulturális és társadalmi életében. 1882 szeptemberében nagy kiállítást rendeztek Gömör művészeti és régészeti emlékeiből Rimaszombatban, ez lett az alapja a megyei gyűjteménynek. Szintén az ő szervezőmunkájának köszönhető a Gömör-Kishont vármegyei múzeum és a hozzá kapcsolódó Közművelődési Egyesület alapítása (1882 és 1883) – amelyet 1945-ben megszüntet a csehszlovák uralom, és csak annak bukása után, 1990-ben szervezhetik újra a gömöri magyarok. Fábry János 47 évi tanári szolgálat után, 1897-ben ment nyugdíjba. Tíz évre rá, 1907. december 28-án (más forrás szerint 30-án) hunyt el. Emlékét további, általa létrehozott, megszervezett fontos intézmények, gyűjtemények – leánynevelő intézet és iskola, az első rimaszombati meteorológiai megfigyelőállomás, a maga gyűjtötte hatalmas herbárium, éremtár, önkéntes tanári nyugdíjpénztár, szimfonikus zenekar stb. – és számtalan kisebb-nagyobb újságcikk őrzi. Tanítványa, Richter Aladár kolozsvári egyetemi tanár egy új szederfajtát Fábry János után Rubus Fabriinak keresztelt. Mikszáth időskori írásában „kovászembernek” nevezte.
A Gömör-Kishonti Múzeum Egyesület a Református Tudományos Gyűjteménnyel karöltve követte a példát, és Fábry Jánosról elnevezett kitüntetést alapított a város kiválósága emlékére. Rimaszombat megemlékezett a direktor úr halának centenáriumáról: január 19-én tudományos napot tartottak a Tompa Mihály Református Gimnázium dísztermében, méltatva a tudós pedagógus, alapító és kultúraszervező, a protestáns magyar patrióta munkásságát. A Fábry János-díjjal ez alkalommal a száz éve halott névadó leszármazottait tüntették ki, a kései utódok nevében ükunokája, Fábry Szabolcs – a dunántúli Nagyvázsony község polgármestere – köszönte meg és vette át az elismerést. Talán e szerény megemlékezés is segít abban, hogy a kovászember Fábry János ne hulljon ki a magyarság közös emlékezetének foszladozó hálójából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.