A nemezelésről szóló, Szelíd szálakon című oktató-ismeretterjesztő filmet „véletlenül” néztem meg, igazából a természetfilmek nemzetközileg elismert mestere, Tóth Zsolt Marcell legújabb alkotása vitt a vetítőterembe. S olyasmit láttam, ami ma sok tekintetben kínzóan, megbetegítően hiányzik mindennapjainkból. Pócs Judit és Rittgasser István filmje a birkanyírástól egészen az iparművészeti kiállításon való részvételig mutatja be, miként zajlik a nemezelés, s a lágy, formálható gyapjúból miként lesz poétikus szépségű használati tárgy, hogyan szilárdul meg benne az alkotói szabadság, az odaadás, a teremtett anyag iránti tisztelet és a szépség. A film attraktív képi világának, miképp az alkotói-kézművesi folyamatnak is, szellemi talaja a gondosan őrzött-megélt, a kor képére formált, eleven hagyomány. Ehhez jön a Makám lebegő, szőttesszerű – kortárs, mégis időtlen – zenéje, amellyel tökéletes egységet alkot. Ha a képek alatt elhangzó szöveg Homérosz-idézetekből állna, s nem nyakatekert, talán kötelezőnek vélt bikkfanyelven megfogalmazott mondatokból, azon se lepődne meg senki, mert az alkotók épp onnan, épp olyan gyengéd szeretettel és gyermeki örömmel ábrázolják a munkáját végző, teremtő embert, ahonnan az Iliász és az Odüsszeia szerzője szemlélte őket. Ezek a képsorok közvetve sokkal lényegibbet mondanak el a nőiségről, de még a női testről is, mint mondjuk a Szomjas Oázis ötszázvalahány oldala.
Kőszegi Edit tavaly elnyerte a legjobb rendezés díját, s idei, A 11. élet című, meghökkentően bátor, spirituális filmje is díjgyanúsra sikerült. Hőse, Gyula öt éve hajléktalan, amikor bekapcsolódunk történetébe. A 8-as közlekedési táblánál bandukolt éppen az úton – meséli nekünk –, amikor hirtelen megtért. Meg akarja mutatni a stábnak a vallási élmény helyszínét, s hát azóta valaki kidöntötte a számára Krisztust jelképező közlekedési táblát. Gyula úgy érzi, ez rossz jel. Pedig éppen rendbe akarja hozni az életét. Befekszik egy fővárosi kórházba, hogy megszabaduljon az alkoholizmustól, s felgyógyulva Szigetvárra készül, talán egy rehabilitációs intézetbe, ahol azonban nem maradhat, ami azt jelenti, hogy minden igyekezete ellenére mehet vissza az utcára. Gyula végül elfogadja a magányt és a kitaszítottságot, s talán valami olyasmit is megért, amit a filmben nem is mond: a dunai árvíz idején ott segédkezik, ahol a homokzsákokat hordják az emberek gátra. Azok, akiknek a segítségére ő többé már nem számít. Gyula ezek után eltűnt. A film vége azt sejteti, az lehetett a sorsa, ami most ötven percben lepergett előttünk. A vetítőteremből kifelé mindenki mint kedves ismerősétől tudakolta a rendezőtől, megkerült-e már azóta Gyula, aki a közönség szívében most végül otthonra talált.
(Szelíd szálakon – dokumentumfilm. Rendezte Pócs Judit, Rittgasser István, gyártotta a Kecskemétfilm Kft. A 11. élet – dokumentumfilm. Rendezte Kőszegi Edit, gyártotta a Fórum Film.)
Megdöbbentő állapotok az Örs vezér terén, csak edzett gyomorral lehet bírni
