(Párizs)
Az azóta is ellenzékben lévő Szocialista Párt a népszavazást megelőző kampány során politikailag kettészakadt: számos meghatározó személyisége a „nem” mellett kampányolt, megosztva a szavazók táborát.
A 2007-es elnökválasztási kampányban meghatározó helyet foglalt el az unió jövője, és megválasztása után Nicolas Sarkozy egyik legfontosabb feladatának tekintette, hogy Európát kivezesse a zsákutcából. Mivel egy egyszerűsített szerződés parlamenti úton történő elfogadása szerepelt a programjában, felhatalmazottnak érzi magát, hogy újabb népszavazás nélkül járjon el. Annál is inkább, mert nem a régi alkotmányról, hanem egy új szerződésről van szó. Még akkor is, ha a szakértők szerint ennek tartalma mintegy 85 százalékban megegyezik a régivel. Sokan érzik illegitimnek a népszavazás kikerülését, a napokban több tüntetést is tartottak „a nem az nem” szlogennel.
A szocialisták most sem voltak egységesek a kérdésben. Pierre Moscovici szocialista képviselő és volt Európa-ügyi miniszter szerint megfelelőbb eljárás lett volna újabb népszavazást kiírni. Ugyanakkor a „nemmel” való szavazás nem népszavazást eredményezett volna, hanem ellenkezőleg: alkotmányos okok miatt lehetetlenné vált volna a szerződés elfogadása, és emiatt nem lehetett volna egy újabb referendumot kiírni.
Az új szerződés elfogadása mellett szól, hogy a legtöbb politikus úgy véli, a franciák 2005-ben nem azért szavaztak nemmel, mert ellenzik az Európai Uniót, hanem azért, mert tartottak a gazdasági liberalizmustól, amelyet az alkotmány vont volna maga után, s amely nem szerepel hangsúlyosan az új dokumentumban.
Sarkozynek komoly, elsősorban külpolitikai sikert jelent a lisszaboni szerződés elfogadása a francia parlamentben. A képviselőház 336 támogató és 52 ellenszavazattal fogadta el a jogszabályt, amelyről a felsőház várhatóan csütörtök este vagy pénteken dönt. A törvény elfogadása után a francia államfő bármikor aláírhatja a szerződést.
Hasznos ez a Škoda Enyaq
