Elveszett adatbiztonság

A visszaélések elkerülésére létrehozott internetes árverési rendszer az ügyfélkapu könnyen kijátszható biztonsági rendszere miatt bűncselekmények táptalajául szolgálhat. Az illegálisan megszerzett belépési kódokkal akár minden fontosabb személyes adatunkhoz hozzájuthatnak az elkövetők.

Jakubász Tamás
2008. 02. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január elsejétől teszik lehetővé a jogszabályok, hogy az adóhatóság a közterheket nem fizetőktől lefoglalt ingóságokat elektronikus úton, az interneten értékesítse. Noha az efféle árverést a visszaélések kiküszöbölése végett vezették be, szakmai szervezetek arra figyelmeztetnek: az informatikai rendszer sebezhetősége utat nyithat a bűnözőknek is.
– Az APEH elektronikus árverésein azok vehetnek részt, akik az okmányirodában regisztráltatják magukat. A hatóság az adatok ellenőrzése után az ügyfélkapu szolgáltatásainak igénybevételére jogosító felhasználónevet és belépési kódot ad a kérelmezőnek. A kormányzati portál rendszere nem biztonságos, hiszen a jelszavakat illetéktelen személyek könnyűszerrel megszerezhetik – mondta lapunknak Kőrös Zsolt, az információvédelemmel foglalkozó Noreg Kft. vezetője. A csatlakozáshoz szükséges azonosítókat több módon is kicsalhatják a regisztráltaktól. Bevált módszer az internetezők naivitására építeni; tavaly több bank ügyfele is kapott például olyan elektronikus levelet, amelyben a pénzintézetek nevében kérték el az ügyfél számlaszámát és fontosabb adatait, az e-mailre válaszolók többségétől aztán különböző összegeket emeltek le. A visszaélésnek ezt a módját akár az ügyfélkapukódok megszerzéséhez is felhasználhatják. Kőrös Zsolt szerint az efféle csalás könnyen elkerülhető – az adatkérő levelekre egyszerűen nem kell válaszolni –, de jelszavainkat úgy is elárulhatjuk, hogy arról nem is tudunk. A világhálóról ugyanis könnyűszerrel letölthetők olyan kémprogramok, amelyekkel mások számítógépét ellenőrzésük alá vonják az internetes bűnözők.
Kőrös Zsolt szerint a kódok illegális megszerzésének lehetőségét az elektronikus aláírási rendszer vagy az úgynevezett SMS-visszaigazolás alkalmazása küszöbölhetné ki teljesen. Az utóbbi rendszer szerint működnek a hazai pénzintézetek internetbankolási szolgáltatásai is. – A megoldás lényege, hogy a világhálón való bejelentkezést követően a pénzintézet egy kódot tartalmazó üzenetet küld az ügyfél mobiltelefonjára. Ez a belépési jelszó csak egyszer használható, és biztos, hogy nem juthat illetéktelenek kezébe – vélekedett Kőrös.
Fontos kiemelni, hogy az ügyfélkapun keresztül lényegében minden fontos információ megtudható az adott állampolgárról. Lényegében teljes személyiségprofil kapható az adott személyről: egyebek mellett lekérdezhetők az érintett adatai, az adózását érintő minden fontosabb információ, megtudható, milyen egészségügyi szolgáltatást vett igénybe, továbbá rendelkezik-e járművel, ingatlannal. Kőrös Zsolt közlése szerint aggályaikat már korábban is jelezték az illetékesek felé hasztalanul, ám az adóhatóság elektronikus árverése az első olyan eset, amikor komoly anyagi kár is érheti a polgárokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.