Felgyorsult az omlás

Döntően a Duna vízállásától függ, mikor indul meg a löszfal Dunaszekcsőn. A legutóbb közzétett adatok szerint igencsak felgyorsult a folyamat. A településnek legsürgetőbben a vízellátásról kell gondoskodnia, mert az omlás elviheti a jelenlegi tározót.

Berta Hajnal
2008. 02. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapjának január végi beszámolójából kiderül: a dunaszekcsői löszfal vertikális, azaz függőleges mozgása jelentősen felgyorsult, az előző mérések értékeinek három-négyszeresére. A vízügyi előrejelzések alapján a közeljövőben kritikusan hosszan tartó és magas – 650 centiméter feletti – vízállással nem kell számolni. Ez azért fontos, mert a Duna vízállása döntően befolyásolhatja a partszakasz sorsát.
Kraft János, a pécsi bányakapitányság geológusa hét éve kíséri figyelemmel a löszfal mozgását, szerinte ha az ártérből a repedésekbe jut a víz, napok alatt leomolhat a több százezer köbméternyi föld. A lösz alatt ugyanis egy agyagos vízzáró réteg található, ennek felázása nyomán megindulhat a csúszás. A geológus rendszeresen látogatja a kritikus területet, és míg korábban csak hetek, hónapok alatt tapasztalt szabad szemmel is jól látható változásokat, most már napok alatt süllyed centimétereket a föld. Néhol egy méternél is magasabb tereplépcsők és öt méter mély szakadékok vannak. A mozgás üteme ugyanakkor nehezen jósolható. A szekcsőiek nem is nagyon építkeztek a kritikus területre, az ott álló gazdasági épületek, üdülők – három-négy ház van közvetlen veszélyben – nem helybéliek tulajdonában vannak. Faller János, a település polgármestere kérdésünkre hangsúlyozta: az összeomló ingatlanok egyikének sincs használatbavételi engedélye, még ha az építési engedélyt megkapták is rá, így kártérítési igényt sem nagyon támaszthatnak tulajdonosaik. A polgármester a legfontosabb eredménynek azt tartja, végre rendeződni látszik a település vízellátásának problémája. Tavaly év végén sikerült elérni, hogy hazai forrásból, azaz vis maior keretből 65 millió forintos támogatást kapjanak egy új víztorony építéséhez. Az állami kárenyhítés ez esetben védekezés jogcímén vehető igénybe, tehát nem a klasszikus utólagos finanszírozásról van szó. Az önkormányzatnak a költségek tíz százalékát kell kigazdálkodnia, bár eredetileg 99 százalékos állami, illetve egyszázalékos önkormányzati költségmegosztásban reménykedtek. Az úgynevezett hidroglóbusz legkorábban augusztus végére készülhet el, és fennáll a veszélye, hogy már a tavaszi áradás elviszi a partfalat. Az önkormányzat szeretett volna forrásokat szerezni a földtani mérések folytatására és útfelújításra is, ám ez egyelőre nem sikerült. A GPS-es vizsgálatok Faller János szerint az omlás után kapnak rendkívüli jelentőséget, hiszen azt még senki nem tudja, hogyan folytatódik majd a föld mozgása. Nem kizárt ugyanis, hogy a mélyben továbbgyűrűző mozgás hamarosan belterületeket is veszélyeztet majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.